Kai Kiudsoo-Värv: mõte klaasikunsti uputada tekkis algul naljana ({{commentsTotal}})

Seekordne klaasikunstnike aastanäitus avati Eesti Meremuuseumi Lennusadama akvaariumites ning "OP" käis uurimas, kust tuli selline mõte ning kuidas sobib klaasikunst vette.

"Selline mõte sündis sarnaselt kõigi teiste huvitavate mõtetega ehk jõudehetkel nalja tehes," tõi Kai Kiudsoo-Värv "OP'is" välja ja lisas, et algul saigi naljaga öeldud, et teeme järgmise näituse vees. "Kogu selle idee juures tundus kõige ahvatlevam see, et klaas ja vesi on väga sarnased - mõlemad on läbipaistvad ja muudavad enda olekut vastavalt temperatuurile," ütles Kiudsoo-Värv ja tõdes, et nii vesi kui klaas muudavad tänu oma unikaalsele läbipaistvusele ka seda pilti, mida sa näed.

Kunstnike liidu presidendil Vano Allsalul tekkis seda näitust vaadates kohe seos ürgelementidega. "Klaas on väga sarnane jääga ning jää on tegelikult vesi - samas me teame, et klaasi saamiseks on ka tuld tarvis, seega siin on selline teatav elementidevaheline pinge olemas." Allsalu leidis, et kunstipildis on laiemalt vaadates väga tore, et rakenduskunst suhestub kontseptuaalse mõtlemisega ning tekitab küsimusi, mis pakuvad pinget nii eriala asjatundjatele kui ka vormimängu huvilistele.

Näituse nimi "Aja püksid" on laenatud füüsikutelt. "Nad tähistavad sellega situatsiooni, kus erinevate valikuvõimaluste lävel aeg hargneb kaheks erinevatesse püksisäärtesse ning mõlemas püksisääres kestab edasi üks võimalustest," tõi näituse kaaskuraator Kai Kiudsoo-Järv välja, et tegelikult on antud näitusel justkui sama olukord. "Me oleme need objektid võtnud oma tavapärasest õhukeskkonnast ning lasknud nad vette - see, kuidas teine tsivilisatsioon siin edasi elab, selgub kolme kuu jooksul."

Toimetaja: Kaspar ViilupLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.