Koolon. Tarrvi Laamann: kunst peab olema võimalikult vaba ({{commentsTotal}})

Värskes "Koolonis" rääkis Erni Kask kunstniku ja DJ Tarrvi Laamanniga nii kunstist, muusikast kui ka vabadusest, mis läbib nii loomingut kui elu.

Küsimusele, kumb on päeva lõpuks olulisem, kas muusika või maalimine, vastas Laamann, et võib-olla lõpuks ikkagi maalimine. "Mulle meenub väljend, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Olen sellega nõus, aga reaalsus on natukene teistsugune, millegipärast muusika jõuab inimesteni paremini, kiiremi ja vahetumalt kui maal, aga võib-olla see on treenimise küsimus."

Muusikani jõudis Tarrvi Laamann läbi raadio, aga kunsti juurde? "Ma arvan, et läbi muinasjuttude lugemise. Mulle väga meeldivad muinasjutud siiani, lapsena lugesin "Saja rahva lugusid". Ma ei teagi, kes see kunstnik olla võis, aga see inspireeris ka ise joonistama." Samas ei arva ta, et loo puhul on visuaal olulisem kui tekst. "Mõlemad on tähtsad. Üks ilma teiseta on tühi. Võib-olla ideaalne versioon olekski hoopis piltsõna, hieroglüüfid või midagi taolist. "

Nii loomingus kui elus on kunstniku jaoks oluliseks märksõnaks vabadus. "Kunst peab minu jaoks olema võimalikult vaba. Kõige rohkem armastan vabadust, igas mõttes. Kunst ongi üks minu vabaduse väljendus. Mina ise otsustan enda elu üle, mitte keegi teine ei tohiks seda teha, ei valitsus ega keegi teine." Samas on vabaduse tähendus segane, selle teadvustamine aga õpitav. "Ega mina ka täpselt ei tea, mis see on. Kujutan ette, et see on mingi seisund, et olen vaba mingitest maistest lihtsatest asjadest või vaba minema ükskõik kuhu maailma otsa. Iga päev õpin midagi uut selle kohta, milline vabadus võiks minu jaoks olla."

Laamann on olnud aastaid seotud peosarjaga Bashment, mis saab varsti 18-aastaseks. Küsimusele, kes on peokülastajad, vastas Laamann, et need on tõenäoliselt inimesed, kes reisivad rohkem."Võib-olla need on inimesed, kes otsivad midagi muud mainstream klubikultuuri vallas. Mina ajan reggae ja dub asja, seda on Eestis väga vähe. Isegi kui see paistab silma, siis ma väga aktiivselt pushin. Igal reedel võiks olla mõni äge reggae pidu."

Reggae sotsiaalse sõnumi poolt annab Laamanni sõnul võrrelda eestlaste regivärsside või vabaks laulmisega. Leiab nii poliitilisi sõnumeid kui ka lihtsalt lõbutsemist ja positiivset hoiakut, igaüks leiab seda, mida ta tahab reggae'st kuulata. "Rastad räägivad, et see on world sound power ehk siis sõnavägi. Paned sõnale juurde heli ja siis on selline vägi, et kuku pikali."

Toimetaja: Jaanika ValkEline SelgisEline Selgis
Teatraalne kaamera. Eline Selgis, "We will figure it out"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.