Avati Köler Prize 2016 nominentide näitus ({{commentsTotal}})

Eesti Kaasaegse Kunsti muuseumis avati reedel, 15. aprillil Köler Prize'i nominentide näitus, mille lõpus kuulutatakse välja selle aasta laureaat. Lisaks rahvusvahelise zürii poolt antavale peapreemiale saavad oma lemmiku valida ka külastajad.

Köler Prize on kunstiauhind, mille eesmärk on tõsta esile Eestis aktiivselt tegutsevaid kunstnikke ja kunstirühmitusi. Auhinnale on nomineeritud viis kunstnikku viimase kolme aasta loomingu põhjal. Igaüks neist esitas näitusele kaks tööd, millest üks on loodud konkreetselt praegust näituseruumi arvestades. Esindatud on installatsioonid, skulptuur, video, fotograafia ning üle pika aja ka maalikunst, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kristi Kongi töö sai alguse ujumisbasseinist, mille kahhelmuster maandus nii maalidele kui kunstisaali seintele.

"Need tööd on aknad minu erinevatest ruumidest, kõige suurem on mu stuudioaken, just valgus, läbi mille ma iga päev välja vaatan, läbi mille ma mõtlen, või see kui palju üldse inimestel on aega aknast välja vaadata, ja mõelda selle peale, kuidas valgus muutub, kuidas hommikust saab õhtu," rääkis Kristi Kongi. "Mul on tunne, et praegu kunstis tegelikult selliseid momente on järjest rohkem vaja, sest mina ei suuda nii palju halbu uudiseid iga päev lugeda. Selles suhes vaatlemine, unistamine, mõtisklemine, eneseotsimine, ongi see, millega tänapäeval peakski tegelema," lisas ta.

Aknad mängivad olulist rolli ka Krista Mölderi väljapanekus, kus ruumis liikuva valguse ja värvide muutumine annab töödele muutuvaid tähendusi.

"Viimasel ajal on mind huvitanud dialoogid, praegu otsin dialoogi selle ruumiga ja iseendaga," ütles Krista Mölder. "Teose pealkiri on "Vahemaa" ja sisaldab nii vahet kui maad, teos saab koosnema mitmest osast ja need inimesed, kes siia näitusele jõuavad, ma väga loodan, et nad saavad vaadata siit aknast välja või kui nad tulevad juhtumisi mitu korda, siis on vaataja ja pildi vahel erinevat tüüpi valgus ja erinevat tüüpi suhted," lisas ta.

Raul Kelleri installatsioonides "Platvorm" ja "Kuus trummi" suhestuvad ruum ja heli. "Siia tuleb kuus trummi ja selle töö nimi ongi "Kuus trummi". Ma häälestan nad nende enda sagedusele ja ruumiga seosele," ütles Raul Keller. "Üritan avastada mingeid aspekte sellest ruumist, nad on kas helilsed või kohaspetsiifilised," lisas ta.

Kuni 26. maini saab ka iga näituse külastaja anda hääle oma lemmikule. Nii peapreemia kui publiku lemmik kuulutatakse välja Köler Prize 2016 galal, mis toimub 27. mail.

Toimetaja: Jaanika ValkVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.