Tatjana Kosmõnina: kahjuks meil on kaks Eestit, mis ei puutu omavahel kokku ({{commentsTotal}})

27. aprillil esietendub Tallinna Linnateatri ja Vene teatri koostöös "Teisest silmapilgust", mis lahkab eesti ja vene kogukonna viletsaid või olematuid suhteid. "OPile" rääkisid lavastuse tagamaadest ja oma arvamustest sel teemal lavastaja Mari-Liis Lill ja näitleja Tatjana Kosmõnina.

Tatjana Kosmõnina sõnul on meil kaks Eestit ja need kaks Eestit ei puutu teineteisega absoluutselt kokku. "Me elame paralleelmaailmades," nentis Kosmõnina "OPis". "Me ei tea teineteisest mitte midagi, sellest on väga kahju. Meil on teised peod, teised hirmud, teised lootused. Teine keel, erinevad ajalehed, erinev televisioon, erinevad filmid, erinevad staarid. Nagu Marss ja Veenus."

Kosmõnina nentis, et kuigi lavastus on lähendanud tema ja ta kolleegide ning eesti näitlejate-lavastajate suhteid, ei usu ta, et tavaline vene inimene tuleb lavastust vaatama. "Minu ema tuleb muidugi, aga minu ema naaber, ma ei usu, et tuleb. Kahjuks. Ma ei tea,kui palju aega on veel vaja, et see olukord kuidagi muutuks."

Mari-Liis Lill ütles, et lavastus sündis sellest, et nad Paavo Piigiga avastasid, et neil ei ole mitte ühtegi vene sõpra. "Ja siis me hakkasime analüüsima, miks see niimoodi on. Elades Tallinnas. Ja sealt edasi muutus see üldisemaks küsimuseks, miks nii on, et me tihti elame täiesti paralleelmaailmades," lausus Lill.

"Me ju tihti käsitleme vene elanikkonda, esiteks, sellise ühtse grupina: vene elanikkond arvab nii, tahab selliseid asju. Ja teine asi on see, et me tihti võtame sellise lasteaiakasvataja rolli ehk siis: vene elanikkond kui objekt, nemad kui probleem. Et meie nüüd tuleme ja hakkame lahendama. Tegelikult, olgem ausad, nagu te ka siin nägite, (Eesti venelased on) täitsa lihast ja luust inimesed oma tahtmiste-arvamustega, kellele tuleb lihtsalt silma vaadata, võib-olla vahel küsida: aga mida sina tahad? Mitte, et mina tulen parandan sind ära."

Toimetaja: Valner Valme{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.