Pille-Riin Purje: publiku kujunditaju hakkab ähmastuma siin liigselges maailmas ({{commentsTotal}})

2. aprillil esietendus Rakvere Teatris Eili Neuhausi lavastus "Kuhu küll kõik lilled jäid?", mis räägib laulja ja näitleja Marlene Dietrichi skandaalsest elust läbi unenäolise spektri. "OP" uuris, mida see lavastus täpsemalt kujutab.

Teatrikriitik Pille-Riin Purje jaoks oli Rakvere Teatri "Kuhu küll kõik lilled jäid?" üpris ootuspäratu. "Kui publik läheb sinna ootama kontserti ja glamuuri, siis võib ta päris petta saada - etteruttavalt võib külla öelda, et lavastuses on ka see moment olemas," kinnitas Purje "OP'ile". "Pigem on see Aleksander Stroganovi näidend unenäoline, mis mõtestab legende ja nende saatust ning loovinimeste hüljatust."

Purje nentis, et autor on üritanud ühte näitemängu väga palju asju kokku panna. "Minu jaoks läksid mõned hetked liigagi selgeks ja üleütlevaks, kuid seal kõrval olid samas need momendid, milles olid kujundid - mulle tundub, et see on tänasele publikule vajalik, kuna meie kujunditaju hakkab ähmastuma siin liigselges maailmas."

"Põnev on jälgida Ülle Lichtfeldti ja Marin Mägi-Eferti duetti ning just seda, kuidas kaks naisnäitlejat teineteist peegeldavad," ütles Pille-Riin Purje ning lisas, et huvitaval kombel on Marin Mägi-Efert isegi Dietrichile väliselt sarnasem, kuid ka sellele võib publik teatud tähendusi leida. Samuti pidas Purje seda lavastust Rakvere Teatri kontekstis väga julgeks valikuks. "Just see unenäolisus ja nihkelisus on tähelepanuväärne, mida publik ei oska oodata - ma arvan, et publik võiks tegelikult selle mänguga kaasa minna ja juba ette oodata mitte liiga valmis maailma," tõdes Pille-Riin Purje, soovitades vaatajal kaasa mõelda.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: OP{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.