Pille-Riin Purje: publiku kujunditaju hakkab ähmastuma siin liigselges maailmas ({{commentsTotal}})

2. aprillil esietendus Rakvere Teatris Eili Neuhausi lavastus "Kuhu küll kõik lilled jäid?", mis räägib laulja ja näitleja Marlene Dietrichi skandaalsest elust läbi unenäolise spektri. "OP" uuris, mida see lavastus täpsemalt kujutab.

Teatrikriitik Pille-Riin Purje jaoks oli Rakvere Teatri "Kuhu küll kõik lilled jäid?" üpris ootuspäratu. "Kui publik läheb sinna ootama kontserti ja glamuuri, siis võib ta päris petta saada - etteruttavalt võib külla öelda, et lavastuses on ka see moment olemas," kinnitas Purje "OP'ile". "Pigem on see Aleksander Stroganovi näidend unenäoline, mis mõtestab legende ja nende saatust ning loovinimeste hüljatust."

Purje nentis, et autor on üritanud ühte näitemängu väga palju asju kokku panna. "Minu jaoks läksid mõned hetked liigagi selgeks ja üleütlevaks, kuid seal kõrval olid samas need momendid, milles olid kujundid - mulle tundub, et see on tänasele publikule vajalik, kuna meie kujunditaju hakkab ähmastuma siin liigselges maailmas."

"Põnev on jälgida Ülle Lichtfeldti ja Marin Mägi-Eferti duetti ning just seda, kuidas kaks naisnäitlejat teineteist peegeldavad," ütles Pille-Riin Purje ning lisas, et huvitaval kombel on Marin Mägi-Efert isegi Dietrichile väliselt sarnasem, kuid ka sellele võib publik teatud tähendusi leida. Samuti pidas Purje seda lavastust Rakvere Teatri kontekstis väga julgeks valikuks. "Just see unenäolisus ja nihkelisus on tähelepanuväärne, mida publik ei oska oodata - ma arvan, et publik võiks tegelikult selle mänguga kaasa minna ja juba ette oodata mitte liiga valmis maailma," tõdes Pille-Riin Purje, soovitades vaatajal kaasa mõelda.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: OPVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.