Sven Grünberg: seda ei tea keegi, mis juhtub inimesega, kui ta lõplikult silmad kinni paneb ({{commentsTotal}})

23. aprillil jõuab esmakordselt ekraanile Riho Västriku dokumentaalfilm helilooja Sven Grünbergist - "Ringvaate" stuudios rääkis Grünberg nii enda muusikast kui ka raskest haigusest, mida ta mõned aastad tagasi põdes.

Helilooja Sven Grünberg tõdes "Ringvaates", et tegelikult käib dokumentaalfilmi tekkimine üsna kergesti, kuna lihtsalt tulebki üks režissöör sinu juurde ja küsib, kas ma saaksin sinust filmi teha. "Film sai tegelikult alguse sellest, et ma kutsusin Riho Västriku filmima viimast dalai-laama külaskäiku ning sealt edasi tulidki veel mitmed teised üritused," kinnitas Grünberg ja lisas, et tema elu kõigi oluliste hetkede filmi mahutamine oli keeruline. "Näiteks on filmist välja jäänud see, et 1980. aastate algul ilmus minu esimene plaat "Hingus", mis oli nõukogude impeeriumi kõige esimeseks elektroonilise muusika autoriplaadiks - samuti ei ole seal räägitud sellest, et ma olen Eestis kõige enam filmidele muusikat teinud," tõi helilooja välja, et ta on teinud lisaks Eesti filmitegijatele teinud koostööd ka jaapanlaste ning sakslastega.

"Loominguga on kaks olulist aspekti - üks on tegur, mida me väga muuta ei saa ehk see, kuivõrd kvaliteetseid võnkeid me suudame kokku saada, aga selle koondamise juures on oluline ka faktor, kas sa oskad seda teha," ütles Grünberg ja lisas, et tema arvates ei ole tegelikult võimalik uut muusikat luua, vaid saab haarata neid võnkeid, mis on meie kõigi jaoks siin olemas. "Me saame luua uue terviku, aga seda sa saadki teha vaid tänu oma tehnilistele oskustele."

Dokumentaalfilmi "Bonus Track" on Sven Grünbergile vaja just seepärast, et tal on midagi inimestele öelda. "Mul on olnud võimalik kohtuda maailma vaimse eliidiga ning nemad küsivad mult alati küsimuse: miks sul on seda vaja?" Põhjuseks, miks tal on vaatamata enda vanusele niivõrd noor laps, tõi ta välja selle, et tänapäeva noored ei saa sellega enam hakkama. "Noored, võtke end kokku, lapsi on vaja teha - kui noored ei saa hakkama, siis peavad vanad selle ära tegema." Grünberg ütles, et lapsega suhestumine annab talle hoopis teise perspektiivi paljudele elutahkudele.

"Viis aastat tagasi juhtus see, et olin mõne aja haige ning enesetunne ei tahtnud kuidagi paremaks minna - mõte oli see, et äkki on südamelihase põletik, aga selgus, et asjad on väga hullusti ning ilma kirurgilise sekkumiseta ei saa enam kuidagi edasi," selgitas Sven Grünberg enda mõned aastad tagasi põetud haigust. "Ilmselt see oli hea, sest kui ei oleks olnud seda haiguslikku äravajumist, siis oleks võinud see lõppeda ränga infarktiga." Ta tõdes sealjuures, et tegelikult peab inimene olema koguaeg valmis, et elu võib katkeda. "Seda ei tea tegelikult keegi, mis juhtub inimesega, kui ta lõplikult silmad kinni paneb - need, kes pärast silmad uuesti lahti teevad, on ikka ainult koridoris käinud."

Enda elulooraamatut ta veel kirjutama ei ole hakanud. "Kuna filmi kõik ei mahu, siis võib-olla peaks raamatu kirjutama - mul on nii palju igasugu töid ja tellimusi, mis tuleb aga enne veel ära lõpetada."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: RingvaadeNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.