Sven Grünberg: seda ei tea keegi, mis juhtub inimesega, kui ta lõplikult silmad kinni paneb ({{commentsTotal}})

23. aprillil jõuab esmakordselt ekraanile Riho Västriku dokumentaalfilm helilooja Sven Grünbergist - "Ringvaate" stuudios rääkis Grünberg nii enda muusikast kui ka raskest haigusest, mida ta mõned aastad tagasi põdes.

Helilooja Sven Grünberg tõdes "Ringvaates", et tegelikult käib dokumentaalfilmi tekkimine üsna kergesti, kuna lihtsalt tulebki üks režissöör sinu juurde ja küsib, kas ma saaksin sinust filmi teha. "Film sai tegelikult alguse sellest, et ma kutsusin Riho Västriku filmima viimast dalai-laama külaskäiku ning sealt edasi tulidki veel mitmed teised üritused," kinnitas Grünberg ja lisas, et tema elu kõigi oluliste hetkede filmi mahutamine oli keeruline. "Näiteks on filmist välja jäänud see, et 1980. aastate algul ilmus minu esimene plaat "Hingus", mis oli nõukogude impeeriumi kõige esimeseks elektroonilise muusika autoriplaadiks - samuti ei ole seal räägitud sellest, et ma olen Eestis kõige enam filmidele muusikat teinud," tõi helilooja välja, et ta on teinud lisaks Eesti filmitegijatele teinud koostööd ka jaapanlaste ning sakslastega.

"Loominguga on kaks olulist aspekti - üks on tegur, mida me väga muuta ei saa ehk see, kuivõrd kvaliteetseid võnkeid me suudame kokku saada, aga selle koondamise juures on oluline ka faktor, kas sa oskad seda teha," ütles Grünberg ja lisas, et tema arvates ei ole tegelikult võimalik uut muusikat luua, vaid saab haarata neid võnkeid, mis on meie kõigi jaoks siin olemas. "Me saame luua uue terviku, aga seda sa saadki teha vaid tänu oma tehnilistele oskustele."

Dokumentaalfilmi "Bonus Track" on Sven Grünbergile vaja just seepärast, et tal on midagi inimestele öelda. "Mul on olnud võimalik kohtuda maailma vaimse eliidiga ning nemad küsivad mult alati küsimuse: miks sul on seda vaja?" Põhjuseks, miks tal on vaatamata enda vanusele niivõrd noor laps, tõi ta välja selle, et tänapäeva noored ei saa sellega enam hakkama. "Noored, võtke end kokku, lapsi on vaja teha - kui noored ei saa hakkama, siis peavad vanad selle ära tegema." Grünberg ütles, et lapsega suhestumine annab talle hoopis teise perspektiivi paljudele elutahkudele.

"Viis aastat tagasi juhtus see, et olin mõne aja haige ning enesetunne ei tahtnud kuidagi paremaks minna - mõte oli see, et äkki on südamelihase põletik, aga selgus, et asjad on väga hullusti ning ilma kirurgilise sekkumiseta ei saa enam kuidagi edasi," selgitas Sven Grünberg enda mõned aastad tagasi põetud haigust. "Ilmselt see oli hea, sest kui ei oleks olnud seda haiguslikku äravajumist, siis oleks võinud see lõppeda ränga infarktiga." Ta tõdes sealjuures, et tegelikult peab inimene olema koguaeg valmis, et elu võib katkeda. "Seda ei tea tegelikult keegi, mis juhtub inimesega, kui ta lõplikult silmad kinni paneb - need, kes pärast silmad uuesti lahti teevad, on ikka ainult koridoris käinud."

Enda elulooraamatut ta veel kirjutama ei ole hakanud. "Kuna filmi kõik ei mahu, siis võib-olla peaks raamatu kirjutama - mul on nii palju igasugu töid ja tellimusi, mis tuleb aga enne veel ära lõpetada."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: RingvaadeOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?