Art Brussels kunstimessil on esmakordselt esindatud Eesti galerii ({{commentsTotal}})

22.-24. aprillini Brüsselis toimuval Art Brussels kunstimessil on esmakordselt esindatud Eesti galerii, kuhu on kaasatud lai siinsete kunstiprofessionaalide ring.

Art Brussels kuulub Euroopa vanimate ja juhtivamate kaasaegse kunsti messide hulka, kus tänavu on väljas 141 galeriid 33 riigist. Eesti väljapanek messil ning seotud üritused toimuvad Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse eestvedamisel.

Kultuuriministeeriumi kunstinõuniku Maria-Kristiina Soomre sõnul arendatakse kunstimessil juba alanud kunstikoostööd ning valmistatakse ette võimalikke projekte Brüsselis 2018. aastal, mil Eesti on Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik. Ta lisas, et Eesti kunstikontaktid on Belgiaga viimastel aastatel üha tihedamad ning toimivad nii organisatsioonide kui ka üksikkunstnike tasandil.

"Seekordne osalemine Brüsseli kunstinädalal on pikema protsessi loogiline etapp, mis omakorda annab jõulise impulsi lähiaastate koostöö arengule. Brüssel on maailma nüüdiskunstimaastikul oma positsiooni olulise keskusena kasvatamas, samuti on sealne kunstiturg Euroopa üks elavamaid. Seega on kohalolu sealsetel kaalukatel kunstisündmustel meie kunsti rahvusvahelistumisel oluliseks eelduseks,“ selgitas Soomre.

21. aprillil avataval Brüsseli kunstimessil osalevad Temnikova & Kasela galerii Flo Kasearu ja Visible Solutions OÜ teostega, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) osaleb non-profit sektsioonis Anu Vahtra installatsiooniga ning Ungari galerii Ani Molnár esitleb Marge Monko teoseid.

Lisaks on Brüsseli messi kunstiline juht Katerina Gregos valinud ühe Visible Solutions OÜ teose kaheksa skulptuuri hulka, mida eksponeeritakse messil eraldi esile tõstetud sektsioonis “Out of the Booth”. Samal päeval avatakse ka Brüsseli LaVallée kunstikeskuses Art Brussels’ kunstimessi paralleelüritus Poppositions "The Wrong Side“, kus Eesti kunstikirjastus Lugemik esitleb Marge Monko loomingut. Kaasaegsele fotokunstile keskendunud Contretype galeriis on aga 13. aprillist 5. juunini avatud Paul Kuimeti personaalnäitus.

Toimetaja: Kaspar ViilupSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.