Art Brussels kunstimessil on esmakordselt esindatud Eesti galerii ({{commentsTotal}})

22.-24. aprillini Brüsselis toimuval Art Brussels kunstimessil on esmakordselt esindatud Eesti galerii, kuhu on kaasatud lai siinsete kunstiprofessionaalide ring.

Art Brussels kuulub Euroopa vanimate ja juhtivamate kaasaegse kunsti messide hulka, kus tänavu on väljas 141 galeriid 33 riigist. Eesti väljapanek messil ning seotud üritused toimuvad Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse eestvedamisel.

Kultuuriministeeriumi kunstinõuniku Maria-Kristiina Soomre sõnul arendatakse kunstimessil juba alanud kunstikoostööd ning valmistatakse ette võimalikke projekte Brüsselis 2018. aastal, mil Eesti on Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik. Ta lisas, et Eesti kunstikontaktid on Belgiaga viimastel aastatel üha tihedamad ning toimivad nii organisatsioonide kui ka üksikkunstnike tasandil.

"Seekordne osalemine Brüsseli kunstinädalal on pikema protsessi loogiline etapp, mis omakorda annab jõulise impulsi lähiaastate koostöö arengule. Brüssel on maailma nüüdiskunstimaastikul oma positsiooni olulise keskusena kasvatamas, samuti on sealne kunstiturg Euroopa üks elavamaid. Seega on kohalolu sealsetel kaalukatel kunstisündmustel meie kunsti rahvusvahelistumisel oluliseks eelduseks,“ selgitas Soomre.

21. aprillil avataval Brüsseli kunstimessil osalevad Temnikova & Kasela galerii Flo Kasearu ja Visible Solutions OÜ teostega, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) osaleb non-profit sektsioonis Anu Vahtra installatsiooniga ning Ungari galerii Ani Molnár esitleb Marge Monko teoseid.

Lisaks on Brüsseli messi kunstiline juht Katerina Gregos valinud ühe Visible Solutions OÜ teose kaheksa skulptuuri hulka, mida eksponeeritakse messil eraldi esile tõstetud sektsioonis “Out of the Booth”. Samal päeval avatakse ka Brüsseli LaVallée kunstikeskuses Art Brussels’ kunstimessi paralleelüritus Poppositions "The Wrong Side“, kus Eesti kunstikirjastus Lugemik esitleb Marge Monko loomingut. Kaasaegsele fotokunstile keskendunud Contretype galeriis on aga 13. aprillist 5. juunini avatud Paul Kuimeti personaalnäitus.

Toimetaja: Kaspar ViilupVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.