Anne Erm: olen näinud, kuidas inimesed nutavad Maria Fausti lugusid kuulates ({{commentsTotal}})

Täna algab Jazzkaar, mis kestab 1. maini. Festivali peakorraldaja Anne Erm tõi "Terevisioonis" välja mõned olulisemad esinejad.

Anne Erm tõi välja pianisti ja festivalikorraldaja Jan Lundrgeni, kes teeb 30. aprilli õhtul Vabal Laval tribüütkontserdi Jan Johanssonile, päev enne kontserti ilmub tal ka heliplaat.

"Jan Johansson esines siin 1966. aasta festivalil, mida kuulasin Ohvitseride Majas. See oli väga õrn, ilus, vaikne, meloodiline. Nüüd esitab ta kõike seda uuesti koos Viini keelpillikvartetiga. Minu meelest see on selline asi, mis on puhas, kristalne ja läheb hinge," meenutas Erm.

Jan Johansson muutis Euroopa džässi, pärast teda julgesid kõik tarvitada rahvamuusikat üha julgemalt, eriti Põhjamaades.

Jazzkaarel on võimalik kuulda ka Maria Fausti, kes on enamasti Eestist ära. "Ta juhatab meestevägesid, tal on suured koosseisud. Olen ise näinud, kuidas inimesed nutavad tema lugusid kuulates, aga seekord teeb ta erinevaid asju. Ta on nii festivali kontsertide juhataja rollis, siis on tal naisteansambel ning festivali lõpus eriline teos "Velocipede", mis ühendab sporti, visuaali ja muusikat."

Küsimusele, kas hea laulja ja instrumentalist peab oma loomingu ümber ehitama näitekunsti, vastas Erm, et ei pea, kuid pakend on oluline. "Iga aasta ongi midagi erinevat."

Kolmandana tõi Erm välja Bachar Mar-Khalifé , kes on Liibanonist pärit pianist, laulja, Pariisi konvervatooriumi lõpetanud. "Tal on juba kolmas heliplaat. Ta käsitleb nii klaverit kui araabia muusikat, läheb sügavustesse ja on väga põnev."

Vaata Jazzkaare kava lähemalt siit.

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Muusikali "Viiuldaja katusel" proov.Muusikali "Viiuldaja katusel" proov.
Möödunud hooaeg tõi Estoniale üle 190 000 teatrikülastuse

Äsja lõppenud 111. hooajal kogus Rahvusooper Estonia 192 161 külastust. Kokku anti 408 etendust ja kontserti. Kõige rohkem vaatajaid kogusid "Viiuldaja katusel" ja "Karlsson katuselt", mõlemad üle 12 000.

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.