Tristan Priimägi filmisoovitused ({{commentsTotal}})

Tristan Priimägi rääkis täna "Terevisioonis" pikemalt kahest filmist.

"Cloverfieldi tee 10" režissöör Dan Trachtenberg

"Selge on see, et ta on žanrifilm, aga pole täpselt selge, mis žanr. On võetud elemendid väga erinevatest žanritest nagu näiteks suhtedraama, postapokalüptiline film, õudukas ulmekas, thriller ja need on pandud kokku kombinatsioonis, mis mõjuv värskena. Seni püsib realismis, kuni läheb ühel hetkel täitsa ebarealistlikuks. Ärge vaadake selle filmi plakatit, sest miskipärast vahel juhtub, et plakati peal on lõpplahendus juba ära toodud, mida tegelikult ei tohiks kunagi teha. Filmi mõte on selles, kuidas üks naisterahvas, kes on autoavariisse sattunud, leiab end aheldatuna keldrist ja tema vangistaja väidab, et see on kõik tema enda hüvanguks, sest maa peal on toimunud kohutav ökoloogiline katastroof ning enam ei ole võimalik maapinnale tõusta. Kolmas tegelane on veel üks noor mees, kes on ka sinna sattunud. Kogu mäng on kassi-hiire mäng selle ümber, kas mees valetab või mitte ja mis seal maa peal tegelikult toimub. See on lahe näide, kuidas on väheste vahenditega suudetud teha psühholoogiliselt äärmiselt mõjuv film."

"Bonus Track" režissöör Riho Västrik

"Sellised filmid on hädavajalikud kultuuriloolised pildikesed meie kultuuriheeroste elu ja ajaloo sissevaatesse. Samas on selliste filmide probleem, et kui on selline mees nagu Sven Grünberg, kes on tuntud nii helilooja kui budistina, siis on seda kõike poolteteist tundi pakkida natuke suur ülesanne, mistõttu sellist tüüpi filmid jäävad natuke ülevaatlikuks. Nad võiksid olla väga head koolitunnis. Võiks vabalt olla Eesti kultuuriloo kursus, kus iga kord näidatakse ühte sellist filmi ja räägitakse taust lahti. Siin on valitud pisut referatiivsem tee, valgustamaks Grünberigi elu ja tegemisi."

Tänasest algab kinos Sõprus komöödiafilmide festival, kus on need filmid, mis on end aastakümnete jooksul tõestanud.

Toimetaja: Jaanika ValkLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.