Selgusid Eesti rahvamuusikatöötluste festivali laureaadid ({{commentsTotal}})

Mooste mõisas autasustamisega lõppenud XVII Eesti rahvamuusikatöötluste festivalil "Moisekatsi Elohelü 2016" võitis peapreemia Etnosfäär Viljandist.

Muusikud Kathi Koch ja Kaarel Kuusk lõid helipildi, mille akustiliste ja elektrooniliste vahendite kombineerimisel sündis muusika, mille sisu tuleb rahvamuusikast ja vorm kaasajast.

Parima kohustusliku loo töötluse preemiaga tunnustati meesansambel Avajat Türilt, mida juhendavad Andris Avamere ja Siret Heinaste.

Noorte kategoorias pälvis peapreemia festivali kõige nooremate osavõtjatega vokaalansambel Tähtihellad Pärnu kunstide majast, mida juhendab muusikaõpetaja Margrit Kits. "Noor Talent" tunnustuse sai Helle Laanes ansamblist "Fanfaar veinikeldris".

Lisaks rahalistele preemiatele anti välja festivali patrooni Ingrid Rüütli kaks eriauhinda, mille said Selja Lauluseltsing Torist ja Rootsi-Eesti ansambel Folk & Rockare.

Publiku lemmikuks tunnistati ja Põlva maavalitsuse eriauhinnaga tunnustati Pärnu kunstide maja ansamblit Tähtihellad. Viljandi pärimusmuusikafestivali eriauhind läks Rootsi-Eesti ansamblile Folk & Rockare. Võro instituudi eriauhinna Julge Joro pälvisid Tallinna hariduskollegiumi kaks neidu Ann-Lisett Rebane ja Katariina Kivi ansambliga Ruut. Eesti rahvaluule arhiivi eriauhinna sai duo Cathy Sommer & Johannes Ahun.

Võistluskontserdi žüriisse kuulusid esimees Viljandi linnapea, pärimusmuusik Ando Kiviberg, festivali patroon Ingrid Rüütel, liikmed helilooja Tauno Aints, kultuuriministeeriumi muusikanõunik Juko-Mart Kõlar ja ERR produtsent-saatejuht Ruth Alaküla.

Kokku osales võistluskontserdil 16 kollektiivi 96 muusikuga. Eesti rahvamuusikatöötluste festivali võistluskontserdil pannakse proovile esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ja tehnilised oskused. Sündmusega propageeritakse ja hoogustatakse looma ajaloolise rahvamuusika kaasaegseid interpretatsioone, luues sideme vana ja uue vahel.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.