Vallo Kirs: naer ja pisarad käivad käsikäes ({{commentsTotal}})

Teatrites on alanud ka suvehooaja ettevalmistused. Ugala trupp rändab Vargamäele, kus mängitakse Urmas Lennuki Tammsaare ainelist dramatiseeringut "Kõrboja perenaine". Täna käis näiteseltskond mängupaigaga tutvumas ning toimus esimene lugemisproov.

Esimene lugemisproov aitab näitlejail tulevase etendusepaiga õhustikku sisse elada, sest edasised proovid jätkuvad Viljandis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dramaturg Urmas Lennuk ütleb, et Kõrboja peremees on tema jaoks omamoodi läbikaevamata uudismaa, kui võrrelda seda kõikide teiste Tammsaare teostega. Lennuk keskendub Kõrboja uustõlgenduses sealsetele naistele.

"Tammsaarest on lihtsalt edasiarendused tehtud nende tegelaste puhul, kellega Tammsaare võib-olla ei osanud või ei tahtnud lõpuni minna. Teatris paratamatult lihtsalt peab olema kõigil tegelastel väike oma lugu, mida ta saab algusest lõpuni kanda," ütles Lennuk.

Lavastaja Vallo Kirs ütleb, et Kõrboja perenaist mängitakse Vargamäel just seetõttu, et seal on olemas kõik see, mida muidu tuleks hakata töökodades alles üles ehitama.

Tema sõnul oli üks algimpulssidest ka see, et Ugala teatris ei ole juba mõnda aega midagi nii suure koosseisulist tehtud. "Ma pean ütlema, et minu esimene lavastus siin, Tammsaare "Vanad ja noored" oli minu üks kõige ilusamaid prooviperioode, mida olen kunagi teinud ja kogenud."

Näitleja Adeele Seppa sõnul on tegemist muinasjutulise paigaga, kus tekib tunne justkui oleks ta maal vanaisa juures, mis muudab töö rohkem lõbuks.

"Kuigi see on ilus ja traagiline lugu, on lootust, et nalja saab ka. Tammsaarel on see kirjutatud küll väga kurvamaigulisena, aga nagu ikka, naer ja pisarad käivad käsikäes," lisas lavastaja.

"Kõrboja perenaine" esietendub Vargamäel 1. juulil.

Toimetaja: Jaanika ValkLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.