HÕFF algab nõidade ja deemonite tantsuga ({{commentsTotal}})

{{1461918961000 | amCalendar}}

Täna kell 18.30 startis Haapsalu Kultuurikeskuse ees 11. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival. Avashow'l leiab aset volbriööst inspireeritud tantsuline manamine, mille idee taga seisavad pealinna ühed erinäolisemad koreograafid Rene Köster ja Helina Reinjärv.

Aktsioonis teevad kaasa ka Haapsalu kohalikud noored T-Stuudiost, J-J Streetist, Läänemaa Ühisgünaasiumist ning iga julge filmi- ja tantsusõber, kes tunneb, et ta on ära nõiutud, on oodatud ka kaasa tegema või sellele kaasa elama.

Tänavuse kava kõige julgemaks filmiks peavad korraldajad ise inglise eksperimentaalkino esindavat filmi "Aaaaaaa!", kus tegevus toimub tüüpilises briti agulis, mille elanikud suhtlevad aga ahvide kombel. Filmi võib võtta ka kui ühiskonna-kriitilist provotseerivat satiiri.

11. HÕFFi avamine jätkub Kultuurimaja suures saalis, kus näeme visuaalkunstinku Ragnar Markuse (GIF Visuals) festivali avaklippi ning peale avasõnu läheb peale Jordaania filmi "Varju all" Euroopa esilinastus, mida esitlevad filmi BAFTA-le nomineeritud lavastaja Babak Anvari ja produtsent Lucan Toh. Filmi tegevustik toimub 1980ndate Iraani-Iraagi sõja aegses Teheranis ning ning põimib oskuslikult sõjast tingitud hirmud mütoloogilise, tuule kaudu rändava džinni lugudega.

HÕFF annab tänavu traditsioonilise elutööpreemia legegendaarsele fantaasiakino uuendajale ja tunnustatud animaatorile Karel Zemanile (1910-1989), kelle loomingust on inspiratsiooni ja ideid saanud mitmed Hollywoodi staarrežissöörid nagu Terry Gilliam, Tim Burton ja Wes Anderson. Tšehhi animaatorit Zemani on tema uuendusmeelsuse, tehnoloogilise leidlikkuse ning piiramatu fantaasialennu tõttu võrreldud tihti fantaasiakino vanaisa George Méliès’iga. Sellega seoses näitab HÕFF kolme tema klassikuks saanud teost: "Back Cupi saare saladus", "Imeline parun Münchhausen" ja "Varastatud õhulaev". Karel Zemani postuumne elutööpreemia kätteandmine toimub laupäeval kell 18 Kultuurikeskuse suures saalis enne filmi "Johnny Frank Garretti viimane sõna" ametlikku Euroopa esilinastust.

Festivali kunstilise juhi Maria Reinupi sõnul leiavad HÕFFil tegevust ka need inimesed, kes filme vaadata ei taha. "Meil on volbriööga seotud peod, ööorienteerumine, raamatulaat, tegemist on küllaga," ütles ta "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Valner ValmeAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.