HÕFF algab nõidade ja deemonite tantsuga ({{commentsTotal}})

{{1461918961000 | amCalendar}}

Täna kell 18.30 startis Haapsalu Kultuurikeskuse ees 11. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival. Avashow'l leiab aset volbriööst inspireeritud tantsuline manamine, mille idee taga seisavad pealinna ühed erinäolisemad koreograafid Rene Köster ja Helina Reinjärv.

Aktsioonis teevad kaasa ka Haapsalu kohalikud noored T-Stuudiost, J-J Streetist, Läänemaa Ühisgünaasiumist ning iga julge filmi- ja tantsusõber, kes tunneb, et ta on ära nõiutud, on oodatud ka kaasa tegema või sellele kaasa elama.

Tänavuse kava kõige julgemaks filmiks peavad korraldajad ise inglise eksperimentaalkino esindavat filmi "Aaaaaaa!", kus tegevus toimub tüüpilises briti agulis, mille elanikud suhtlevad aga ahvide kombel. Filmi võib võtta ka kui ühiskonna-kriitilist provotseerivat satiiri.

11. HÕFFi avamine jätkub Kultuurimaja suures saalis, kus näeme visuaalkunstinku Ragnar Markuse (GIF Visuals) festivali avaklippi ning peale avasõnu läheb peale Jordaania filmi "Varju all" Euroopa esilinastus, mida esitlevad filmi BAFTA-le nomineeritud lavastaja Babak Anvari ja produtsent Lucan Toh. Filmi tegevustik toimub 1980ndate Iraani-Iraagi sõja aegses Teheranis ning ning põimib oskuslikult sõjast tingitud hirmud mütoloogilise, tuule kaudu rändava džinni lugudega.

HÕFF annab tänavu traditsioonilise elutööpreemia legegendaarsele fantaasiakino uuendajale ja tunnustatud animaatorile Karel Zemanile (1910-1989), kelle loomingust on inspiratsiooni ja ideid saanud mitmed Hollywoodi staarrežissöörid nagu Terry Gilliam, Tim Burton ja Wes Anderson. Tšehhi animaatorit Zemani on tema uuendusmeelsuse, tehnoloogilise leidlikkuse ning piiramatu fantaasialennu tõttu võrreldud tihti fantaasiakino vanaisa George Méliès’iga. Sellega seoses näitab HÕFF kolme tema klassikuks saanud teost: "Back Cupi saare saladus", "Imeline parun Münchhausen" ja "Varastatud õhulaev". Karel Zemani postuumne elutööpreemia kätteandmine toimub laupäeval kell 18 Kultuurikeskuse suures saalis enne filmi "Johnny Frank Garretti viimane sõna" ametlikku Euroopa esilinastust.

Festivali kunstilise juhi Maria Reinupi sõnul leiavad HÕFFil tegevust ka need inimesed, kes filme vaadata ei taha. "Meil on volbriööga seotud peod, ööorienteerumine, raamatulaat, tegemist on küllaga," ütles ta "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Valner ValmeLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.