Tristan Priimägi tutvustab uusi filme ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Tristan Priimägi rääkis täna "Terevisioonis" uutest filmidest, mis sel korral on kõik mingil määral seotud põrguga.

"Alt üles" režissöör Ben Wheatley

"Tegevus toimub pilvelõhkujas, mis on väike klassiühiskonna mudel. Film näitab seda, kuidas kapitalismi tingimustes see klassiühiskond võib minna täiesti metsa. Hakkab mingisugune ebaterve konkurents selle nimel, et elada võimalikult kõrgel korrusel, kus on paremad tingimused. Film ise toimub justkui 70ndatel, aga on selge see, et see on selle režissööri kommentaar tegelikult tänapäeva Inglismaale ja tänapäeva Londonile, millega ta ilmselgelt rahul ei ole, nende arengutega, mis seal toimub. Ben Wheatley on õudusfilmide režissöör seni olnud ja neli väga head õudukat teinud. Temast on pikalt räägitud kui Inglismaa uuest lootusest. Ta suudab ikkagi luua sellise unenäolise painava maailma. Äärmiselt stiilne, mis just tuletab meelde, et film peaks olema ikkagi kinematograafiline kunstivorm. Minu arust selle aasta üks huvitavamaid filme."

"Baskin" režissöör Van Evrenol

"Türgi film, see Baskin tähendab mingisuguses slängis politseihaarangut. Filmi peategelaseks on viis politseinikku, kes on omavahel väga head sõbrad ja vastavad ühele väljakutsele mingisse majja, kuhu nad ilmselgelt ei peaks sisenema. Siin on ikkagi konkreetselt nägemus mingit tüüpi põrgust, kuigi Türgi on islamiriik."

"Teekond lõunasse" režissöörid Roxanne Benjamin, David Bruckner, Patrick Horvath, Radio Silence

"Kõigil neil kolmel filmil on üks sarnane omadus, et nad lõhuvad seda filmisisest aegruumi korralikult. Lineaarsus on paisatud pea peale. Peab natukene ajama järge, et mis siis täpselt toimub. Selle aluseks on viis erinevat lugu, mis siis omavahel kuidagi lõikuvad või ristuvad. Räägib sellest, et need põrgu otsingud algavad meist enestest mingis mõttes. Jällegi väga hästi tehtud."

Toimetaja: Madis Laur{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.