Helene Vetik: tõsiduse ja klassika asemel võiks eesti animafilmides katsetada elektroonilise muusikaga ({{commentsTotal}})

Tõnu Pedaru ja Helene Vetik vaagisid "OPis" kaht uut eesti animafilmi: Priit Tenderi "Linnugripp" ja Helen Undi "Siseilmadest väljas".

"Priit Pärna kohalolek on ikka tunda nende filmide puhul," märkis ajaloolane, kultuurikriitik ja filmihuviline Tõnu Pedaru. "Aga kui vanameister ise on alati hästi vaimustav ka oma huumoriga ja eriti viimasel ajal ka meeldivalt sensuaalsuse või erootikaga, siis nendel noorematel tegijatel on maailmavalu, mis vajab lahendamist. Helen Undi filmis on inimesed natukene zombistunud oma igapäevastest asjadest ja vajaksid uut hingamist, midagi on nagu tasakaalust väljas. Inimesed keskenduvad nagu liialt mingitele oma argistele asjadele ja tegelikult nad ei märkagi, et midagi kosutavat on siinsamas kõrval."

"Priit Tenderi puhul oli igapäevase uudisvoo asju, kus meil on tegelikult juba aastaid erinevad epideemiad ja viirused, mis me ümber on ja mõneti me oleme nendega harjunud, aga samas on see ühendatud vana mütoloogiaga ilmapuust ja paradiisist, ja, ütleme nii, et seal see madu-naine on päris erootiline. Ja lõpp ei ole traagiline, vaid elu läheb edasi," nentis Pedaru.

Disainer ja animafilmispetsialist Helene Vetik keskendus muusikale filides. Helen Undi "Siseilmadest väljas" muusika on loonud Liisa Hirsch ja Priit Tenderi "Linnugripile" Märt-Matis Lill.

"See oli siin päris oluline," ütles Vetik. "Alati animatsioonis ei ole kõnet, muusika räägib karakterite asemel ja on nende keeleks ja naljakas oli see, et esialgu läks "Siseilmadest väljas" mul tööle ilma helita, ma ei saanud kuidagi arvutist telekasse neid helikanaleid ühendatud ja ma vaatasin seda mõnda aega ilma helita. Ja siis ma endamisi mõtlesin, et ah niikuinii on seal mingi viiulite präuksumine, ja nii kui ma heli sisse sain, siis hakkasid viiulid präuksuma. Selles mõttes oli see üpris etteaimatav, selles ei ole midagi halba, aga eesti animatsioonis on tihti konkreetne muusikaline lähenemine, pole kuulnud, et järsku oleks süntpopp sisse tulnud või räppi kasutatud. Võib-olla see on üks asi, mille peale mõelda, kui tahad vürtsitada oma animatsiooni, siis absoluutselt lahti öelda sellest, kuidas nii-öelda täiskasvanute multikates muusikat tehakse, vaid teha täiesti teist moodi."

"Aga kui ma lihtsalt oma peas paneksin käima mingi Zebra Islandi loo või mis iganes, siis emotsioon muutuks täiesti, film saavutaks mingi uue dimensiooni, see on selline katsetamise värk. Sama tõsidus, sama klassika, aga tahaks, et võetaks mõni elektrooniline muusik ja antaks võimalus ka mitte orkestrantidele, vaid kellelegi arvutinokitsejale teha mingeid täiesti uusi helisid, mis oleks spetsiaalselt selle animatsiooni jaoks loodud," märkis Vetik. Aare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.