Anu Auna debüütfilm "Polaarpoiss" jõuab sel nädalal kooliõpilasteni ({{commentsTotal}})

Anu Auna debüütfilm "Polaarpoiss" räägib loo noorte inimeste eneseleidmisest ning rasketest valikutest kutsumuse ja armastuse vahel. Sel nädalal toimuvad filmi erilinastused kooliõpilastele.

Filmi idee sündis režissöör Anu Aunal kaheksa aastat tagasi läbi isiklike kogemuste. "Päris alguses, kui ma kirjutasin esimese stsenaariumi, siis oli "Polaarpoiss" film noormehest, kes on bipolaarne ja soovib minna Berliini fotograafiat õppima, aga teda takistab unistuse poole pürgimisel käitumishäire. Stsenaariumit arendades soovitas mulle minu stsenaariumitoimetaja Franz Rodenkirchen et psüühikahäiretega inimestest on väga palju filme tehtud ja katsu leida väheke huvitavam vaatenurk sellele haigusele ja nii see muutus filmiks, kus peategelane teeskleb oma tüdruku käitumishäiret bipolaarsust, et sellega vabaneda vastutusest oma tegude eest, kuid selle abil päästa oma unistus," rääkis Aun "Aktuaalsele kaamerale".

Tallinna Saksa gümnaasiumi 11. klassi õpilane Cecilia Carol Raag tõdes, et filmi teema kõnetas vägagi, sest see on inspireeriv noortele, et nad oma unistuste poole püüdleks. "Ja see armumise kohapealt ka, kuidas need noored, nagu režissöör ise ka ütles, et olid sunnitud oma suhte ohverdama, eriti see poiss, et oma fotograafia unistus täide viia, et milliseid ohverdusi tuleb elus teha," rääkis Raag.

Psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa usub, et film paneb vaatajad mõtlema ja arutlema väga olulistel teemadel, millest ühiskonnas siiani vähe on räägitud. "See on suurepärane et nendest teemadest räägitakse ja tehakse seda kunsti vahenditega, teiselt poolt oli päris ehmatav näha, kuidas näidati, mis toimus haigla kontekstis," lausus Oidermaa.

Jaanika Arumile, kes kehastab filmi üht peategelast, maniakaal-depressivse häire all kannatavat Hannat, oli roll suur väljakutse. "Minu jaoks ta on väga selgelt noortefilm põhikooli- ja keskkooliealistele noortele, et teadvustada seda probleemi ja käitumishäiret, millest väga palju ei räägita ega teata ja mida siis teha, kui sa saad teada, et sinu lähedasel on selline häire, et mis on need ohumärgid ja kuidas toeks olla," rääkis Arum.

"Polaarpoisi" eellinastused kooligruppidele toimuvad sel nädalal Tallinnas, Pärnus ja Tartus, vabalevisse jõuab film järgmisel nädalal.

Toimetaja: Rutt ErnitsVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.