Anu Auna debüütfilm "Polaarpoiss" jõuab sel nädalal kooliõpilasteni ({{commentsTotal}})

Anu Auna debüütfilm "Polaarpoiss" räägib loo noorte inimeste eneseleidmisest ning rasketest valikutest kutsumuse ja armastuse vahel. Sel nädalal toimuvad filmi erilinastused kooliõpilastele.

Filmi idee sündis režissöör Anu Aunal kaheksa aastat tagasi läbi isiklike kogemuste. "Päris alguses, kui ma kirjutasin esimese stsenaariumi, siis oli "Polaarpoiss" film noormehest, kes on bipolaarne ja soovib minna Berliini fotograafiat õppima, aga teda takistab unistuse poole pürgimisel käitumishäire. Stsenaariumit arendades soovitas mulle minu stsenaariumitoimetaja Franz Rodenkirchen et psüühikahäiretega inimestest on väga palju filme tehtud ja katsu leida väheke huvitavam vaatenurk sellele haigusele ja nii see muutus filmiks, kus peategelane teeskleb oma tüdruku käitumishäiret bipolaarsust, et sellega vabaneda vastutusest oma tegude eest, kuid selle abil päästa oma unistus," rääkis Aun "Aktuaalsele kaamerale".

Tallinna Saksa gümnaasiumi 11. klassi õpilane Cecilia Carol Raag tõdes, et filmi teema kõnetas vägagi, sest see on inspireeriv noortele, et nad oma unistuste poole püüdleks. "Ja see armumise kohapealt ka, kuidas need noored, nagu režissöör ise ka ütles, et olid sunnitud oma suhte ohverdama, eriti see poiss, et oma fotograafia unistus täide viia, et milliseid ohverdusi tuleb elus teha," rääkis Raag.

Psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa usub, et film paneb vaatajad mõtlema ja arutlema väga olulistel teemadel, millest ühiskonnas siiani vähe on räägitud. "See on suurepärane et nendest teemadest räägitakse ja tehakse seda kunsti vahenditega, teiselt poolt oli päris ehmatav näha, kuidas näidati, mis toimus haigla kontekstis," lausus Oidermaa.

Jaanika Arumile, kes kehastab filmi üht peategelast, maniakaal-depressivse häire all kannatavat Hannat, oli roll suur väljakutse. "Minu jaoks ta on väga selgelt noortefilm põhikooli- ja keskkooliealistele noortele, et teadvustada seda probleemi ja käitumishäiret, millest väga palju ei räägita ega teata ja mida siis teha, kui sa saad teada, et sinu lähedasel on selline häire, et mis on need ohumärgid ja kuidas toeks olla," rääkis Arum.

"Polaarpoisi" eellinastused kooligruppidele toimuvad sel nädalal Tallinnas, Pärnus ja Tartus, vabalevisse jõuab film järgmisel nädalal.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.