Juhan Maiste: armastuse isiklikkust ei saa võim ega riik mitte kunagi ära võtta ({{commentsTotal}})

Kadrioru muuseumis on avatud näitus "Armastus. Motiivid kunstis 16. sajandist kuni 20. sajandi alguseni". Kunstiajaloolane Juhan Maiste rääkis "OPis" näitusest, armastusest ja ilust.

Ühelt poolt võib mõelda nii, et kui inimesed panevad oma näituse pealkirjaks "Armastuse aeg", siis see on natuke selline, et armastus müüb iga hinnaga, küll nad tulevad vaatama. Kas sa tunnetasid siin näitusel sellist mängu publikuga?

Ma ootasin, aga ei tulnud.

Oli see hea või halb?

No kindlasti minule väga hea, mul oleks siin palju avastamise rõõmu. Ja paljusid asju ma ju ei tea, kas ma igat nüanssi armastusest ikkagi tunnen, ehkki ma olen olnud huviline.

Armastuse huviline?

Muidugi. Kes ei ole? Ma arvan, et ma leian siit ka inimliku loomuse, mis tuleb jälle koos renessansi ja tema unenägudega. Väga kuulus on Bonfiliuse unenägu, kus ta näeb kauneid daame unes. Enne seda ei olnud võimalik, sa nägid ainult Maria jalgu. Sa nägid ainult neid kõrgeid taevaseid sfääre, sa ei näinud Eevat unes, sa ei näinud seda granaatõuna, sa ei näinud seda hea ja kurja puud, rääkimata maost. Suur muutus, millest me kõik puudutatud oleme, tõi meile Faust, Aphrosest tõi meile Aphrodite, ja see on esimene naine, kes ilmub templisse alasti. Meestel oli see kõik võimalik, kas just templis, aga oma gümnaasiumis, gymnos gymna – need olid sõnad, mis olid lubatud maskuliinsele poolele.

Ja siis äkki Praxiteles toob ja annab Knidose saare elanikele valida kaks naist: üks on riides ja teine on alasti. Ja Knidose saare elanikud valivad alasti Aphrodite. See on suur murdepunkt. Naine ilmub kõigis oma ilus, kõigis oma vooruslikkuses. Kaunid daamid, kui te peeglisse vaatate, keda te otsite seal? Te ju otsite Veenuse, Aphrodite kuju. Seda kaunist, aga mitte lõpuni paljastatud naist. Kõik peab olema natuke salapärane, natuke unistuslik, natuke romantiline. Ja see on see pool, milles me kõigis oma sotsiaalsuse janus, täna puudust tunneme. See on see isiklik pool ja seda ei saa mitte üks võim, riik mitte kunagi ära võtta. See jääb alati.

Selle näituse võlu on minu jaoks ilu, ja ilu on peaaegu et tõde. Nad on väga lähedased.

Armastus on see, mis meid teeb, hoiab ja tõrvikuga näitab.

Seda näitust saab võtta kahes tasandis. Üks tasand on see, et me tuleme siia emotsiooniga, ja teiselt poolt on see väga intellektuaalne näitus, siin peab palju teadma. Mina kunstiajaloolasena ei jõua kunagi ära imestada, kui vähe ma tean.

Aga mida mul on – silmad on antud. Ja silm on kreeklase jaoks number üks asi. Silmaga ta mõõdab maailma.

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.