Lätis taasavati rahvusliku kunstimuuseumi peahoone ({{commentsTotal}})

Lätis taasavati täna, iseseisvusdeklaratsiooni vastuvõtmise 26. aastapäeval kunstimuuseumi peahoone. Rohkem kui sajandivanuse maja ajaloos lõppes kõige põhjalikum renoveerimisaeg, mis andis juurde uut näitusepinda ja toob paremini esile hoone arhitektuurse eripära.

Samas on muuseumis kasutatud palju tänapäevaseid interaktiivseid lahendusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kunstimuuseum on rahvusraamatukogu kõrval teine oluline Läti kultuuri sümbol. Kui raamatukogu asub nüüd Daugava kaldal uues hoones, siis tänasel pidupäeval pääses rahvas mitme renoveerimiseks suletud aasta järel taas uudistama 111 aasta vanust kunstimuuseumi peahoonet. See on nüüd vana hea arhitrektuurisümboli kõrval ka interaktiivne muuseum.

Kokku näeb kunsti seitsmel korrusel, sest avatud on ka viies, kuppelkorrus ja kaks maa-alust korrust uute näitusesaalidega. Rekonstrueerimist, restaureerimist ja juurdeehitust juhtis Leedu arhitektuuribüroo Processoffice ja arhitekt Vytatutas Biekša. Uuendamine maksis 30 miljonit eurot.

"Viiel päeval - 6.-12.detsembrini - tegime tühja maja külastajaile lahti. Siis levis Riias anekdoot, et kunst ei vaja ruume, vaid ruumid vajavad kunsti. Maja külastas 125 000 inimest!" ütles Läti rahvusliku kunstimuuseumi direktor.

Püsiväljapanekuna saab mitmel korrusel näha Läti kunsti 19.-20.sajandil, kusjuures esimest korda näidatakse Teise maailmasõja lõpust 2000.aastani valminud töid. Uues maa-aluses näitusesaalis on aga Läti kunstiklassiku Miervaldis Polise personaalnäitus "Illusioon kui tõelisus". Seal on väljas üle 200 Polise töö, nende seas paljude Läti tuntud inimeste portreed.

"Oluline on mõista, et kultuurikeskkond, milles elame, mõjutab, millisena paistame mujalt maailmast vaadates. Korrastatud kultuurikeskkond aitab maailmal meid näha," ütles Läti kultuuriminister Dace Melbarde.

Täna taasavatud peamaja on esimene spetsiaalselt kunstimuuseumi jaoks tehtud ehitis Balti riikides. Kokku paikneb Läti kunstimuuseum viies hoones.

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.