Reet Weidebaum jagas teatrisoovitusi ({{commentsTotal}})

ERR-i kultuuritoimetaja-saatejuht Reet Weidebaum rääkis neljapäevases "Terevisioonis" kolmest uuest teatritükist.

"Paradiis" Von Krahli Teatris

"Igaüks leiab sealt midagi täiesti erinevat. Minu jaoks selle lavastuse kõige suurem üllataja oli Mart Kangro. Selles loos on tal selline roll, et ma lihtsalt ei ole ammu midagi niisugust näinud. Ma ei saa ära rääkida, mida ta teeb, aga ta minu meelest sooritab mingeid rolle, mis kindlasti peaks praegu minema mingite žüriide nimekirja, mis siis järgmisel aastal auhindu võiks hakata korjama. See oli uskumatu, mida tema seal teeb, aga seal on muud ka - Kairi Mändla kujundus on kuidagi pööraselt lopsakas ja värviline ja paradiislik. See on selline lavastus, mida ma julgen soovitada ka neile, kes muidu ehk ei julge sinna Von Krahli minna. Aga selles loos on ikka väga sügav sisu, ta koosneb sellistest väikestest improvisatsioonidest või sketšidest."

"Väljaheitmine" Eesti Draamateatris

"See lavastus räägib 90ndatest aastatest ja 90ndate aastate väljarändest meilt siit välja. Antud hetkel, kus see pagulaste teema on meile nüüd nagu teistpidi tagasi jõudnud, siis hakkavad seal tööle mingisugused väga sügavad teemad ja sisud. Ta on hästi rokkiv ja noortepärane ja seal on live-bänd, mis kogu aeg saadab lavastust, mida ei ole mina ammu näinud. Ülitõsise teema ja rokkiva stiiliga kokku pandud Hendrik Toompere juuniori poolt."

"Varjuprohvet" VAT teatris

"Tegemist on kõhedusdraamaga. Kogu see lugu on kantud mingisugusest muhedusest. Hargla ka küpseb kogu aeg, tema tekst läheb nagu sujuvamaks ja usutavamaks ja veenvamaks. Ja lugu on muidugi põnevalt üles ehitatud. See on siis nendele, kes armastavad natukene sellsit krimivärki, aga ei unusta ka lusti. Tegelikult kõigi kolme lavastuse ühisomadus on ka väga head kujundused."

Toimetaja: Madis LaurLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.