Galerii: Arhitektuurimuuseumis näeb fragmente Balti börsihoonest ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
26 pilti
Autor: Rene Suurkaev / ERR
{{1462463173000 | amCalendar}}

Arhitektuurimuuseumis on alates 5. maist väljas massiivne kineetiline ruuminstallatsioon, mis tuletab meelde Londonis asunud esindusliku Balti börsihoone kurba saatust.

1903. aastal Londoni südalinna ehitatud Balti börsihoone sai 1992. aastal Iiri Vabariikliku Armee pommirünnakus rängalt kahjustada, vahendas "Aktuaalne kaamera". Pärast terroriakti võeti hoone tükkhaaval lahti ja talletati väärtuslikud osad, kavatsusega hoone selle esialgses kohas taastada. Nüüd asub seal hoopis kuulus Kurk ja börsihoone tükid müüdi maha. Arhitekt Maarja Kask ütles, et pärast seda on selle hoone tükke meelevaldselt liigutatud mitmel korral nii füüsiliselt kui ka projektide näol. "Kümme aastat on need tükid seisnud Eestis merekonteinerites - Eesti ärimehed ostsid ja tõid nad umbes 10 aastat tagasi siia ja nad ootavad oma aega, mis edasi."

Arhitektuuribüroo Salto taasavastas selle hoone Arhitektuurimuuseumi tellimusel, kes soovis oma 25. sünnipäeva ruuminstallatsiooniga tähistada. Tellimus ei puudutanud küll seda ehitist, aga arhitekte hakkas hoone nihestatud ajalugu huvitama.

Idee üks autoritest Ralf Lõoke kinnitas, et neid huvitas teema, mis tegelikult juhtub majaga, mis kaotab oma identiteedi läbi selle, et ta kaotab oma krundi. "Kui maja kaotab algse konteksti ja satub hoopis teise ühiskonda - kuidas sellist objekti saaks uuesti integreerida uues keskkonnas." Nüüd näebki Arhitektuurimuuseumis 15 tonni kaaluvat fragmenti börsihoone fassaadist. Fragmendil asuvad skulptuurigrupi keskel troonivat jumalanna Britanniat saab nupuvajutusega enda juurde tellida nagu oksjonil.

Näitus ei otsi vastust küsimusele, kas Suurbritannias muinsuskaitse all olnud Balti börsihoone sobiks kuhugi tänases Tallinnas. "Tegu oli väärismaterjalidega kaetud klassitsistlikus stiilis hoonega, mille iga element esindab Eesti kontekstis täiesti monumentaalset ja võõrapärast arhitektuuri, millega siinne linn ja kontekst kindlasti ei ole harjunud," tõdes Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari.

Näitusega kaasneb põhjalik raamat Balti börsihoone kummalisest ajaloost. Näitus "Face-to-face: Balti börsihoone lugu" on avatud kuni 5. juunini.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaamera{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.