Rasmus Rammo "Polaarpoisist": Eesti filmil on luksus kasutada ainult kuulsaid näitlejaid ({{commentsTotal}})

10. mail jõudis kinodesse värske Eesti film "Polaarpoiss", mis on režissöör Anu Auna debüüdiks täispikkade mängufilmide vallas. "OP-is" kommenteerisid uut teost nii filmikriitik Rasmus Rammo kui ka muusikud Hando Jaksi ja Johanna Eenma bändist I Wear* Experiment.

Rasmus Rammo liigitab "OP-is" "Polaarpoisi" küll noortefilmiks, kuid ei pea seda žanrimääratlust nii ühekülgseks. "Ma ütleksin pigem, et see on lihtsalt hea film ning siis ei olegi kuigi oluline, kellele see suunatud on - ma usun, et see sisu resoneerub erinevate inimeste ning vanusegruppidega." Sealjuures peab ta filmi tempot ka üsna kiireks, mistõttu erineb "Polaarpoiss" paljudest teistest Eesti filmidest. "Aeglane ja liiga sünge see film ei ole - psühholoogilist aspekti ja bipolaarsust seal väga ei analüüsita ning igav ei tohiks hakata."

Film "Polaarpoiss" kujutab ka inimese hullumist, hullust ning selle teesklemist, mis õnnestus Rasmus Rammo arvates eriti hästi. "Stsenaarium on väga usutav ja dialoogid on väga autentsed, mis Eesti filmile ei ole väga enesestmõistetav," tõdes Rammo ja lisas, et näitlejatööde puhul hämmastas teda see, kuivõrd palju tuntud näitlejaid oli ka kõrvalosades. "Ivo Uukivi ütles ainult paar lauset, Jaan Rekkor samamoodi, Ago Andersoni puhul ma polegi kindel, kas ta tegi suu lahti - Eesti filmil on selline luksus, et nad saavad kasutada ainult kuulsaid näitlejaid."

Teatud festivaliedu peab Rasmus Rammo "Polaarpoisile" täiesti võimalikuks. "Mingitele festivalidele sobib film kindlasti, kus selliseid kunstifilme hinnatakse - ma hakkasin ka mõtlema, kas see film võiks kandideerida Oscaritele, kuid selleks ei ole "Polaarpoiss" piisavalt kõnekas," tõdes Rammo ja nentis, et film ei paku siiski kuigi pikaks mõtteainet. ""Polaarpoisil" on aga palju mõistetavam ja selgem sõnum, kui viimati kinodesse jõudnud Triin Ruumeti filmil "Päevad, mis ajasid segadusse"."

Toimetaja: Kaspar ViilupLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.