Marge-Ly Rookäär jagab kontserdisoovitusi ({{commentsTotal}})

Klassikaraadio Marge-Ly Rookäär rääkis täna muusikasündmustest, mida lähiajal võiks külastada.

Põhjamaade sümfooniaorkester, dirigent Anu Tali - 18. mail Tartu Pauluse kirikus

"See on ligi 20 aastat Eestis tegutsenud orkester, mis koosneb rahvusvahelistest muusikutest, aga nende kohtumispaik on Eestis. Selles orkestris mängivad maailma tähtsate orkestrite solistid. Kolm väga kihvti teost - Brahms, Dvořák, Schumann. Anu Tali on üks nendest dirigentidest, kes teeb midagi selle heaks, et kasvaks noor publik ja ka seekord saab umbes 1500 koolilast tasuta muusikaelamuse."

Kammerkoor Head Ööd, Vend - 15. mail Viljandi Jaani kirikus

"Pärt Uusberg on nimis, mis ma arvan, et ütleb kõikidele. Temal on kammerkoor, mille ajalugu ulatub umbes aastasse 2008, kui Pärdi vend Uku tegi lõpulavastust. Kui kõik etendused olid läbi, siis need inimesed jäid kokku. Nad on väga head ja nad laulavad väga huvitavat muusikat. Seda on väga huvitav olnud jälgida, kuidas ta aastate jooksul on muutnud oma tunnetust, see areng on käinud aastatega. Need kontserdid on olnud täiesti omaette klass ja väga puudutav muusika. Tema koorikontserdil käib selline luksuslik publik - haritud, noored, teadlikud inimesed. Seda kontingenti kaasata muusikasse on väga keeruline, aga nad on selle väga oskuslikult suutnud saavutada."

Ensemble U kontsert: Erik Satie "Vexations" - 18. ja 19. mail Kultuurikatlas

"Ma ütleksin et Eesti nüüdismuusikasuuna üks absoluutne tipp. Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes on selle ansambli ihu ja hing ning nemad toovad sellise teose ettekandele, mida Eestis pole varem kuulda olnud. See on väga huvitav teos, pole määratud, mis tempos seal peab mängima, mis pillid seal peavad mängima, aga helilooja poolt on määratud, et seda tuleb mängida 840 korda. Publik tuleb, publik läheb vaikselt ja saab oma annuse kätte. See on selles mõttes huvitav, et kuidas see muusika hakkab mõjutama ajataju. Ma väga-väga soovitan."

Toimetaja: Madis LaurSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.