Ene Ergma: ei ole vaja raha, et edukaks saada ({{commentsTotal}})

Ene Ergma elulooraamat "Kosmosemutt" algab tõdemusega, et iga inimene on omaette universum, mida põhjani nähtavaks teha ei saa. Koos Lea Armega kirjutatud teos on illustreeritud rohkete fotodega ning sisaldab lisaks mälestustele ka rohkelt dokumentaalset materjali ja põhjalikke viiteid sündmustele ja isikutele.

Hellitavalt Eesti kosmosemutiks kutsutava astrofüüsiku ja poliitiku Ene Ergma elulooraamat algab tsitaadiga Meistrist ja Margaritast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks peamine raamat, mida ma väga tihti tsiteerin on Bulgakovi "Meister ja Margarita" ja seda ma tean peast, mis kusagil asub. Olen seda alates 1973. aastast vene keeles väga palju kordi lugenud," ütles Ergma.

Raamatus kirjutab Ene Ergma lahti oma kujunemise loo, peatub olulistel inimestel oma elus ning juhustel, mis viisid ta teaduse ja astrofüüsika juurde.

"Ma olen alati öelnud, mul vedas tohutult, et sattusin teadusharusse, mis arenes kolossaalse kiirusega. Me hakkasime nägema maailma hoopis teistmoodi. See oli niivõrd põnev, see oli täielik jackpot," lisas Ergma.

Ene Ergma tunnistab, et kõige raskem oli tal kirjutada peatükke oma elust poliitiku ja riigikogu liikmena, sest seda perioodi ei ole ta veel läbi seedinud. "Vaadake, ma olen üldiselt aeglase seedimisega, ma ei taha öelda, nagu lehm aasal, kes mitu korda läbi mälub, aga minul on ka seda aega vaja."

"Ma tahtsin kirjutada raamatu sellest, et kui inimesed loeksid seda, siis nad saaksid aru: ei ole vaja raha, et saada edukaks," tõi ta välja motivatsiooni raamatu avaldamiseks. "Praegu tahetakse edukaks teha juba lapsi, mina ei ole näiteks ühelgi aineolümpiaadil käinud. Sa pead tegema midagi, mis paneb su silmad särama."

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.