Ene Ergma: ei ole vaja raha, et edukaks saada ({{commentsTotal}})

Ene Ergma elulooraamat "Kosmosemutt" algab tõdemusega, et iga inimene on omaette universum, mida põhjani nähtavaks teha ei saa. Koos Lea Armega kirjutatud teos on illustreeritud rohkete fotodega ning sisaldab lisaks mälestustele ka rohkelt dokumentaalset materjali ja põhjalikke viiteid sündmustele ja isikutele.

Hellitavalt Eesti kosmosemutiks kutsutava astrofüüsiku ja poliitiku Ene Ergma elulooraamat algab tsitaadiga Meistrist ja Margaritast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks peamine raamat, mida ma väga tihti tsiteerin on Bulgakovi "Meister ja Margarita" ja seda ma tean peast, mis kusagil asub. Olen seda alates 1973. aastast vene keeles väga palju kordi lugenud," ütles Ergma.

Raamatus kirjutab Ene Ergma lahti oma kujunemise loo, peatub olulistel inimestel oma elus ning juhustel, mis viisid ta teaduse ja astrofüüsika juurde.

"Ma olen alati öelnud, mul vedas tohutult, et sattusin teadusharusse, mis arenes kolossaalse kiirusega. Me hakkasime nägema maailma hoopis teistmoodi. See oli niivõrd põnev, see oli täielik jackpot," lisas Ergma.

Ene Ergma tunnistab, et kõige raskem oli tal kirjutada peatükke oma elust poliitiku ja riigikogu liikmena, sest seda perioodi ei ole ta veel läbi seedinud. "Vaadake, ma olen üldiselt aeglase seedimisega, ma ei taha öelda, nagu lehm aasal, kes mitu korda läbi mälub, aga minul on ka seda aega vaja."

"Ma tahtsin kirjutada raamatu sellest, et kui inimesed loeksid seda, siis nad saaksid aru: ei ole vaja raha, et saada edukaks," tõi ta välja motivatsiooni raamatu avaldamiseks. "Praegu tahetakse edukaks teha juba lapsi, mina ei ole näiteks ühelgi aineolümpiaadil käinud. Sa pead tegema midagi, mis paneb su silmad särama."

Toimetaja: Jaanika ValkSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.