Greta Varts tutvustab uusi filme ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Greta Varts rääkis tänases hommikuprogrammis "Terevisioon" kolmest uuest filmist, mis meie kinodesse on jõudnud.

"Polaarpoiss" režissöör Anu Aun

"Eesti filme peaks ikka alati vaatama minema, sellepärast ka, et see nii kiiresti viimasel ajal on nagu tõusujoonel lennanud. Et on palju rohkem, mida vaadata ja palju suurem valik, et mis sorti filme vaadata. Tegemist on sellise pisut romantilise noortefilmiga. Rõhub rohkems sellisele emotsionaalsele draamale ja kasutab ära sellist Eesti näitlejate kahurväge, mida pole ammu nähtud. Seal on praktiliselt igas kõrvalrollis ka keegi Eesti staažikas tegija. Seal on lisaks peaosadele ka päris toredaid tugevaid kõrvalosi. Ma ei ütleks, et ta väga lahkab või avab selle bipolaarse häire tagamaid, see on pigem nagu lihtsalt üks dramaturgiline vahend seal filmis."

"Loominguline konroll" režissöör Benjamin Dickinson

"Ta kindlasti ei ole film, mis kõigile meeldib, aga selles on mingit vahvat eneseirooniat. Ta on nii oma teostuses kui ka sisus natuke pretensioonikas, aga ta on ise sellest teadlik. See räägib mehest, kes töötab reklaamiagentuuris ja kes siis hakkab tegema suurt reklaamikampaaniat virtuaalreaalsuse prillidele ja kuidas ta ise satub nendest sõltuvusse ja mässib enda elu erinevad elemendid järjest rohkem sinna virtuaalsesse reaalsusesse. Päris stiilselt tehtud ja sellise mõnusa kuiva huumoriga."

"Meie moodi reetur" režissöör Susanna White

"Klassikaline põnevusfilm, mis tuleb John Le Carré romaanist, mis on ennast filmiajaloos juba tõestanud kui hea alus erinevatele põnevikele. Tegemist on looga, kus üks tavaline Briti abielupaar satub kokku Vene mafioosnikuga puhkusel olles. Kuidas tavalised inimesed kistakse sellisesse ülemaailmsesse kriminaalsesse võrgustikku. Pigem ikkagi paugutamisele ja põnevusele rõhuv, aga eks seal ole kindlasti ka päevapoliitilisi elemente, mis on huvitavad kaasa mõelda."

Toimetaja: Madis LaurSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.