ERSO hooaja lõpukontserti juhatab Kristiina Poska ({{commentsTotal}})

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester lõpetab täna oma 89. hooaja Romantika sarja kuuluva kontserdiga, kus esitatakse Johannes Brahmsi viiulikontserti ja Anton Bruckneri neljandat sümfooniat. ERSOt juhatab Berliinis elav eesti dirigent Kristiina Poska.

Kristiina Poska on juhatanud erinevaid orkestreid mitmel pool maailmas, neli viimast hooaega töötas ta Berliini Koomilise Ooperi esimese kapellmeistrina. Ta on pälvinud lisaks muudele auhindadele ka maineka Saksa dirigendipreemia. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees debüteeris Kristiina Poska viis aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Poska sõnul on ERSO moderne, paindlik ja kaasaegne orkester. "Mul on hea meel siin olla, nad on hea töödistsipliiniga. Neil on sellise töö jaoks baasrespekt, mis on oluline."

"Ta on nii läbi ja lõhki muusik. Ta on intelligentne, kiire ja tohutult loomingulise mõtlemisega," kiidab ERSO kontsertmeister Triin Ruubel.

Hooaja lõpukontserdi kava, kus mängitakse kõrvuti Brahmsi ja Brucknerit, peab Kristiina Poska muusikaliselt provokatiivseks valikuks.

"Me teame muusikaajaloost, et nad ei olnud kõige suuremad sõbrad, aga see on proov, mis juhtub muusikalises mõttes nii palju aega hiljem sellises koosluses," ütles Poska.

Brahmsi viiulikontserdi solistiks palus dirigent tunnustatud Rootsi viiuldaja Cecilia Zilliacuse, keda Poska peab kõige paremaks solistiks, kellega on iial mänginud. "Armusin kohe tema tooni, tema viisi musitseerida ja tundsin kohe muusikalist ühendust. Me küll harjutame, aga õhtul peab see sündima nagu esimest korda, siin ja kohe. Peame unustama kõik ja ma arva, et temaga on see võimalik."

Põhjalikuma käsitluse ERSO hooaja lõpukontserdist teeb muusikasaade "MI" 19.mail.

Toimetaja: Jaanika ValkVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.