ERR Riias: Läti rahvuslik kunstimuuseumi hoone on tähtis ka teistele Balti riikidele ({{commentsTotal}})

Tuhanded inimesed on külastanud pärast põhjalikku rekonstrueerimist avatud Läti rahvusliku kunstimuuseumi peahoonet Riias, kus on uuenenud püsiekspositsioon ja näha saab Läti kaasaegse kunstiklassiku Miervaldis Polise personaalnäitust. Riia ajalooline muuseumihoone on tähtis ka teistele Balti riikidele.

Nii kunst ise kui ka kunstimuuseum on tähtsad märgid, sest püsiekspositsiooni moodustav 19. ja 20. sajandi kunstiülevaade on loomingu kõrval ka lätlaste hoiakute ja valikute peegeldus erinevail aegadel. Nii põhjalikku ülevaadet kahest möödunud aastasajast pole Lätis varem näha olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Ekspositsioonis on suurim uudis see, et esimest korda saab näha 20. sajandi teise poole kunsti, mida me pole siin varem näidanud. Läti kunstitrendid on praegu samad, mida näeme kõikjal enda ümber. Kunstnikud on väga avatud omapärasele väljenduslaadile, ei sea endale mingeid piire ning neile meeldib kujutada, mida nad ise enda ümber näevad. Läti kunstnikud on pööratud enda poole, keskendudes enda läbielatule ja tunnetele. Vähem mõjutab neid ümbritsev sotsiaalne taust," selgitas muuseumi direktor Mara Lace.

Läti jaoks on märk seegi, et rohkem kui sajandivanune hoone üldse esimest korda rekonstrueeriti ja restaureeriti. Tegu on esimese muuseumiks ehitatud majaga Balti riikides ja äsja lõppenud uuenduste autorid on Leedu arhitektid, eesotsas Vytatutas Biekšaga.

Läti ajaloolisel kunstimuuseumil on ka juurdeehitus - kaks maa-alust korrust. Samuti on seal käik, mis viib uutesse näitusesaalidesse, kus on Miervaldis Polise tööd.

Iga kunstimuuseum on isepärane, kuid Läti kunstiteadlaste meelest on tähtis, et ajaloo kõrval mõtestataks ka tänapäevaseid loomingutrende.

"Meil on küll palju kunstiraamatuid, kuid ainus koht, kus saab loomingut ise näha, on rahvuslik kunstimuuseum," ütles püsiekspositsiooni töörühma juht Ginta Gerharde-Upeniece.

"Paljud Euroopa muuseumid pakuvad ülevaadet kahe viimase sajandi kunstist, et avada ajaloolist osa ja tuua esile ka värsked kunstiarengud. Selles mõttes oleme klassikaline kunstimuuseum. Kuid meie näitame eelkõige oma rahvuslikku kunsti," rääkis Lace.

Viies hoones paiknev Läti kunstimuuseum on paljude turistide Riiga sõidu ajend, kinnitatakse kultuuriministeeriumist.

Toimetaja: Merili NaelVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.