Kumu avas kaks näitust hüperrealismist ({{commentsTotal}})

Hüperrealism tähistab 1960ndate aastate lõpul levinud kaasaegset elukeskkonda kujutavat kunstivoolu ning samas ka tehnikat, mis imiteerib ja võtab aluseks fotokujutise. Kumu kunstimuuseumis on üleval kaks näitust, mis annavad ülevaate selle žanri arengust meil ja maailmas.

Kunstimuuseumi suures saalis välja pandud "Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali" pakub mastaapse pildi hüperrealismi rahvusvahelisest arengust. Neljandal korrusel eksponeeritav "Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis" kirjeldab selle stiili mõjusid ja peegeldust eesti kunstielule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suure saali näitus otsib stiililst puhtust, seda kui kaugele maalikunst võib foto imiteerimises minna ja eesti näitus näitab hübriidsust. See hübriidsus ja erinevate stiilide sidumine oli eesti hüpperrealismile väga iseloomulik. See iseenesest väga ameerikalik kunstivool saavutas siin väga suure populaarsuse, kandis kõige erinevamaid vilju ja seostus ka väga erinevate suundadega. Siin ei saa öelda, et sellel kunstil oleks üks sisu, siin pigem ringlevad teatud motiivid, ringlevad teatud stiilivõtted ja otsivad omale kohta tolleses nõukogude kunstielus," selgitas kunstiteadlane ja kuraator Anu Allas.

Allas lisas, et talle meeldib näitusel see vanem osa, kus on näha, et kunstnik alles otsib kasutusviisi sellele tehnikale. "Hitid võib-olla Jaan Elkeni "Kalinini rajoonis", millele Maarit Murka on teinud kaveri ja korranud Elkeni motiivi. Üks hitt on kindlasti Miljard Kilgi "Kadunud poja tagasitulek", mis on tehtud Rembrandti "Kadunud poja tagasituleku" järgi ja see stseen on asetatud tollasesse 1970ndate keskkonda," kirjeldas ta.

Kunstnik Kaido Ole lisas, et Lääne näidete puhu läks uus asi lahjemaks, totakamaks ja nõmedamaks. "Kontseptsioon kadus ära ja seal oli täiesti süüdimatu ükskõik, mis põhjusel tehtud lõbu sellest, et teeme veel täpsemalt ja kama kaks, mis seal pildil on, aga me teeme kohutaval täpselt mingisuguseid asju. See oli suhteliselt arulage tehnikatulevärk, aga mulle tundub, et nüüd küll Eesti näidete puhul on see päris heas tasakaalus, et on olemas mõte ja teostus on läinud ka paremaks," arvas Ole.

Rahvusvaheline hüperrealismi näitus on avatud kuni juuni keskpaigani, Eestit puudutav ekspositsioon jääb lahti kuni oktoobri keskpaigani.

Toimetaja: Rutt ErnitsAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.