Kumu avas kaks näitust hüperrealismist ({{commentsTotal}})

Hüperrealism tähistab 1960ndate aastate lõpul levinud kaasaegset elukeskkonda kujutavat kunstivoolu ning samas ka tehnikat, mis imiteerib ja võtab aluseks fotokujutise. Kumu kunstimuuseumis on üleval kaks näitust, mis annavad ülevaate selle žanri arengust meil ja maailmas.

Kunstimuuseumi suures saalis välja pandud "Fotorealism. 50 aastat hüperrealistlikku maali" pakub mastaapse pildi hüperrealismi rahvusvahelisest arengust. Neljandal korrusel eksponeeritav "Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis" kirjeldab selle stiili mõjusid ja peegeldust eesti kunstielule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suure saali näitus otsib stiililst puhtust, seda kui kaugele maalikunst võib foto imiteerimises minna ja eesti näitus näitab hübriidsust. See hübriidsus ja erinevate stiilide sidumine oli eesti hüpperrealismile väga iseloomulik. See iseenesest väga ameerikalik kunstivool saavutas siin väga suure populaarsuse, kandis kõige erinevamaid vilju ja seostus ka väga erinevate suundadega. Siin ei saa öelda, et sellel kunstil oleks üks sisu, siin pigem ringlevad teatud motiivid, ringlevad teatud stiilivõtted ja otsivad omale kohta tolleses nõukogude kunstielus," selgitas kunstiteadlane ja kuraator Anu Allas.

Allas lisas, et talle meeldib näitusel see vanem osa, kus on näha, et kunstnik alles otsib kasutusviisi sellele tehnikale. "Hitid võib-olla Jaan Elkeni "Kalinini rajoonis", millele Maarit Murka on teinud kaveri ja korranud Elkeni motiivi. Üks hitt on kindlasti Miljard Kilgi "Kadunud poja tagasitulek", mis on tehtud Rembrandti "Kadunud poja tagasituleku" järgi ja see stseen on asetatud tollasesse 1970ndate keskkonda," kirjeldas ta.

Kunstnik Kaido Ole lisas, et Lääne näidete puhu läks uus asi lahjemaks, totakamaks ja nõmedamaks. "Kontseptsioon kadus ära ja seal oli täiesti süüdimatu ükskõik, mis põhjusel tehtud lõbu sellest, et teeme veel täpsemalt ja kama kaks, mis seal pildil on, aga me teeme kohutaval täpselt mingisuguseid asju. See oli suhteliselt arulage tehnikatulevärk, aga mulle tundub, et nüüd küll Eesti näidete puhul on see päris heas tasakaalus, et on olemas mõte ja teostus on läinud ka paremaks," arvas Ole.

Rahvusvaheline hüperrealismi näitus on avatud kuni juuni keskpaigani, Eestit puudutav ekspositsioon jääb lahti kuni oktoobri keskpaigani.

Toimetaja: Rutt ErnitsIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.