BFM-is jõuavad vaatajate ette parimad tudengitööd ({{commentsTotal}})

Balti filmi- ja meediakool ehk BFM näitab sel nädalal tänavuste tudengitööde paremikku. Õppejõudude sõnul on Eesti ainukesel filmikoolil aadellik privileeg tegelda puhta kunstiga.

BFM-i uute talentide taset näitab see, et mitmed neist on saanud auhindu juba kooli ajal. Nii oli näiteks Nora Säraku magistritöö "Valguseks, Valguseni. Valgusena" üks eelmise aasta paremaid ka kogu aasta filmisaagi lõikes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me oleme siin öelnud, et meil on aadellik privileeg tegelda puhta kunstiga. Meil ei ole tööstuse survet taga, et kindlasti peaks mingid telekanalid väga huvitatud olema, inimestel on olnud vabadus end väljendada ja nad on seda vabadust väga hästi kasutanud," lausus BFM-i dokumentaalfilmi dotsent Riho Västrik.

Režiitudeng Tormi Toropi "Teemantsuud" auhinnati Nikoni Euroopa filmifestivali tudengifilmide hulgas esikohaga. Toropile oli see alles esimese aasta töö ja tunnustus ka õppejõududele. "Koolitöös ta pigem annab jõudu ja indu juurde. Kogu valikuga, mis on mindud, on õige tee ja tuleb edasi kütta täiega," kommenteeris Torop.

BFM-i filmirežii külalisprofessor Peeter Simm tõdes, et praegused BFM-i bakalaureuse tudengid on võimelised kollektiivset lugu kirjutama ja stsenaariumit kasutama. "Nad kasutavad stsenaristi abi ja see on tunda," lausus Simm.

BFM-i taset näitavad ka tänavu linale jõudnud täispikad filmid nagu "Päevad, mis ajasid segadusse" ja "Polaarpoiss". Need on meeskonnatööd, mille autorid on kõik oma ettevalmistsue saanud BFM-is. "Võib õppida silla konstruktsiooni või loo ülesehitust, aga ei ole võimalik õpetada seda komplekti, et kõik see asi ilusasti loodusesse sobib, inimeste hinge läheb. Valiku teeb elu ise, meie põhimõte on, et tudengid teeksid palju praktilisi töid," ütles Simm.

BFM-i aasta paremaid filme saavad kõik tasuta vaadata Nova maja kinosaalis reedeni, siis valib žürii välja neist parimad.

NORA SÄRAK "Valguseks.Valguseni.Valgusena"

TORMI TOROP "Diamondjaw"

Toimetaja: Rutt ErnitsSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.