Valner Valme: pisut keelt ja kirjandust ei teeks paha ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Humanitaarharidus on praegu põlu all. Asjata.

Inimestel kaob võime kujunditest aru saada. Teksti mõistetakse ainult ühel tasandil. Ühiskond on muutunud kohutavalt pragmaatiliseks. Kellelegi on see ehk kasulik, aga pragmaatikud juba saevad oksa, millel istuvad, sest ka seadusi ja bürokraatiat ei saa rakendada kultuurilist konteksti ja kõige otsesemalt: keele tähendust tundmata. Keel on aga võim.

Näiteks juuravaldkonna inimesed ei tohiks olla ilma silmaringita, loe: üldisema harituseta, mis võiks olla ühel täiskasvanud inimesel, kellest miski sõltub.

Kaks näidet.

Üks. Lähme perega suvel Kreekasse. Esimest korda ostsime reisikindlustuse. Põnev kogemus, aga vist ühekordne. Kindlustuse tingimused on koostanud google-jurist või mõni muu robot.

"128. Terrorismiks loetakse mistahes tegu, sealhulgas vägivalla kasutamist:
128.1. mis on toime pandud ühe inimese või inimeste grupi poolt, kes tegutseb iseseisvalt või seoses mõne organisatsiooniga ja
128.2. sellel teol on poliitiline, usuline või ideoloogiline eesmärk, sh valitsuse mõjutamine või avalikkuses hirmu tekitamine poliitilisel, usulisel või ideoloogilisel eesmärgil.
129. If ei hüvita kahju, mille põhjuseks on terrorism v.a reisi poolelijäämisel evakueerimise tõttu."

Allikas: Ifi reisikindlustuse tingimused

Tõlgin: enam-vähem igasugune tegu on terrorism, sealhulgas vägivaldne. Sest kõigi meie elul on tõesti lisaks bioloogilistele eesmärkidele ka poliitiline, usuline või ideoloogiline eesmärk (nagu nähtub reisikindlustuse tingimustest, ei pea see mõjutama valitsust ega tekitama avalikkuses hirmu - need teo avaldumisvormid on märgitud "sealhulgas"). Jah, inimene on sotsiaalset tüüpi loom, raske on ainult bioloogiaga piirduda. Ideoloogia on laiemas tähenduses inimes(t)e hoiakute ideeline alus.

Näiteid terrorismist: Kirjutasid Twitterisse säutsukese? Terrorist. Reformierakond, Kesk, sotsid, lisa lemmik, nad on kõik terroristid, sest võib kahtlustada poliitilisi eesmärke. Kirikud! - ma parem ei räägi. Hea, lugeja, ega Sa mingit ideoloogiat ometi järgi? Edaspidi kasutame sõna "ideoloog" asemel "terrorist", sinna välja, et ansambli Vennaskond terrorist on alati olnud Tõnu Trubetsky.

Ja kui kõik on terrorism, siis loomulikult mingit kahju ei hüvitata.

Kaks. Kirjanik Kaur Kenderit süüdistatakse lapsporno valmistamises. Oletame, et süüdistuseks on alust. Oletame, et edaspidi hakkab kirjandusteoste üle otsustama kirjanduskriitikute asemel kohus. Et süüdistada kirjanikku, peab teadma, mis on kirjandus. Prokurör Lea Pähkel võib ju nimetada Rein Veidemanni "Veimanniks" ja Janek Kraavit "Jaanus Kraaviks" ning Dostojevskit psühhopaadiks, aga kõige elementaarsemalt peaks ta tegema vahet elul ja kirjandusel.

P - prokurör Lea Pähkel, K - kohtualune Kaur Kender.

"P: Aga ma leidsin veel ühe küsimuse, ma olen omale märkinud, et selles samas U12-s, mis mulle rahu ei anna, mille pärast me kogunenud oleme, et te olete väga suurt tähelepanu pööranud igasugustele seksiaksseuuaridele ja nende kirjeldamistele ja muudele vidinatele, miks?

K: Et oleks realistlikum.

P: Et oleks realistlik, mitte kunst? Te räägite endale vastu.

K: Ei räägi, vaadake kuidas James Bond kirjutati Flemingu poolt, siukest spiooni pole kunagi olemas olnud.

P: Ma arvan, et on."

Allikas: Ristküsitlus 2 – otse hullumajja. nihilist.fm, Kaur Kenderi ülekuulamine

Tõlgin: James Bond pigem ei ole fiktsioon. Kunst üleüldse ei ole midagi sellist, millel oleks reaalsusega midagi pistmist. Kunst, see on mingi arusaamatu jura. James Bond on okei.

Näiteid kirjandusest: Ian Fleming kirjutas James Bondi eluloo, see on nüüd selge. Daniel Craig, Sean Connery jm on kehastanud päris inimest. Või, oodake palun: pole mingit Daniel Craigi ega Sean Conneryt, on üks James Bond.

 

Järeldus: kui inimesed, kes on võimu juures või juristid, kes võimu nimel seadusi kirjutavad, ei tunne keelt ega kultuuri, siis on see juba potentsiaalne julgeolekurisk. Kõigis valdkondades, kus on tegemist inimestega, peaks mingil määral inimteadusi ehk humanitaariat õppima.Algas 21. PIMEDATE ÖÖDE FILMIFESTIVAL
juhised pöffil orienteerumiseks
Vaid vapratele

Arvustus. Sihikindel tõsieluline draama

Uus film: "Vaid vapratele"

Režissöör: Joseph Kosinski

Osades: Josh Brolin, Jennifer Connelly, Taylor Kitsch, Miles Teller, Jeff Bridges, Andie MacDowell, Ben Hardy, James Badge Dale, Alex Russell

7/10

Tallinn

Tallinn ei tohi olla suvaline linn

Siiri Vallneri ja Indrek Peili meelest määrab kunagi mõneti põnevagi aukliku ja kaootilise Tallinna linnaehituse visiooni asemel kollektiivne lollus.

Igor Uibo

Igor Uibo: ma tunnen end eestlasena

Igor Uibo peab end nii eestlaseks kui ka prantslaseks — elanud suure osa oma elust Prantsusmaal, on ta viimase viieteistkümne aasta jooksul veetnud igal aastal neli-viis kuud Eestis, jagades siin oma mitmekülgseid kogemusi teatri, tantsukunsti ja muusika vallas. Ta on pidanud loenguid prantsuse teatrist ning tantsu, eriti nüüdis- ja moderntantsu ajaloost TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Tartu Ülikooli prantsuse keele osakonna ja Tallinna Ülikooli koreograafia eriala üliõpilastele. Igor Uibo lavastab ka ise ning on vahendanud teatri- ja muusikategevust Eesti ja Prantsusmaa vahel

FILM
TEATER
"Kaks vaest rumeenlast"

Arvustus. "Trainspotting" Poola kastmes

Uuslavastus

Dorota Masłowska

“Kaks vaest rumeenlast”

Linnateater

Lavastaja Hendrik Toompere jr

Dramaturg Triin Sinissaar

Tõlkinud Margus Alver

Osades Hele Kõrve, Argo Aadli, Kalju Orro, Anne Reemann, Margus Tabor ja Epp Eespäev

Esietendus 11. novembril

KIRJANDUS
Žürii esimees Peeter Olesk

Peeter Olesk. Jaak Põldmäe võrdlevalt vaatekohalt

Ühel varakevadisel päeval aastal 1976 pidi Jaak Põldmäe (1942–1979) viima kirjastusse Eesti Raamat oma raamatu „Eesti värsiõpetus” (1978) käsikirja. Eellepingu põhjal oli talle makstud välja 60 %, kuid kirjastus küsis, kuhu jääb käsikiri.

KUNST
Arhitektuur
MUUSIKA
Arvamus
Mikk Pärnits

Mikk Pärnits: #HeToo ehk naistevastane vägivald võitluseta ei lõpe

Naistevastane vägivald on inimestevastane vägivald ja seda saab lõpetada vaid nähtust tunnistades ning ohvritel karistust kartmata kõneleda lastes. Ja nagu Nõukogude Liidu alt vabanemisegagi, ei tule vabadus ülalt, isandate kingitusena, vaid pika võitluse, teavitustöö ja organiseerimise kaudu, kirjutab Mikk Pärnits.

Hasartmängusõltlased eitavad kaotust ja mängivad maha suurema summa raha, kui algselt plaanitud.

Urmas Vadi. Elu mõttetusest

Pettunud inimeste hääled. Linna kõige vanem inimene võtab oma kodus vastu külalisi, lapsed on laua katnud, on kohvi, küpsiseid, vaasis on lilled. Hommikul käis koguduse õpetaja, siis astus linnapea isiklikult läbi, nüüd teeb kohalik ajalehereporter intervjuud ja ütleb alustuseks tunnustavalt, et te olete ikka väga pika elu ära elanud!

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: