Jaanus Samma: minu kui kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu ({{commentsTotal}})

Kunstnik Jaanus Samma näitus "NSFW. Esimehe lugu" Okupatsioonimuuseumi keldris on Eestis olnud vastuoluline. Muuseum sai mitmeid ähvardusi, mistõttu otsustati näituse avamiseks palgata ka turvafirma. Samma aga arvab, et kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu.

Näitus räägib ühe konkreetse mehe loo põhjal sellest, kuidas Nõukogude okupatsiooniajal geisid tagakiusati. Nõukogude Eesti kriminaalkoodeksi paragrahv 118 nimelt sedastas, et meestevaheline penetratiivne suguühe on kriminaalne kuritegu. Selle näituse peategelaseks ongi mees, kes selles kuriteos siinsamas Eestis vähem kui 50 aastat tagasi süüdi mõisteti, vahendas "Ringvaade".

"Esimees oli härra, kes tegi kohe peale Teist maailmasõda edukat karjääri, mõnes mõttes oli ta ideaalne generatsioon uue riigikorra jaoks ja seetõttu sai temast kolhoosiesimees. Karjäär läks mingi aeg tõusu suunas, kuni tuli avalikuks tema homoseksuaalne suhe. Seejärel kaotas mees kõik, eelkõige postisiooni, ja määrati vangi," jutustas kunstnik Jaanus Samma.

Kunstniku sõnul ei olegi niivõrd oluline statistika kui palju inimesi vangi pandi, sest seda on raske uurida ja piisas ainult ühest juhtumist. "See mõjus väga paljudele inimestele frustreerivalt, et nad pidid nii-öelda vaos olema."

Jaanus Samma on nõukogudeaegsete geimeeste lugusid kogunud 2007. aastast saadik, esimehe loo leidis ta pea 300-leheküljelisest kohtutoimikust, kus on detailselt kirjeldatud protsessi, mille järel kohus jõudis järeldusele, et süüdistatav on karistamisele kuuluva teo toime pannud.

Loo võtmekohtadest on näitusel lavastatud videod, mille vaatamine kõlab kindlasti häirivalt. Tegemist ei ole dokumentaaliga, aga põhineb dokumentidel ning on saanud inspiratsiooni reaalsetest hetkedest. "Loomulikult need on võimendatud, aga ainult sellepärast, et grotesksust paremini visualiseerida."

"Nad pidid hästi detailselt kirjeldama asendeid, hetki, riietusi, kõike. Olen proovinud videotesse selliseid nüansse sisse panna, et tekitada vaatajas ebamugavustunnet ja vuajeristlikku vaatepunkti, et sa saaksid aru, et see pole minu asi seda vaadata," põhjendas Samma valikut inimestes võõristust tekitada.

Esimehe toimikust selgub, et pärast kuut ülekuulamist, kaht vastandamist ja rohkeid tunnistajate ütlusi viidi kaks meest nii kaugele, et nad tunnistasid oma teo üles ja asusid teineteist süüdistama. Kohtu jaoks sai määravaks asjaolu, et esimees olevat võtmetunnistajale seksuaalse vahekorra eest maksnud 3 rubla ja 50 kopikat.

"Kindlasti tuleb lugeda kriitiliselt ka allikaid, mis meil on. Kui seal on intervjuud, kus intervjueeritav räägib täpselt, mida ja kellega ta tegi, siis jääb õhku küsimus, et miks ta seda räägib. Me ei tea, kuidas neid inimesi varasemalt töödeldi ja mõjutati, et viia neid sellisele piirile, kus nad tõesti ei hooligi enam millestki," ütles Samma.

"See näitus on raske näitus ja neid videosid ei ole mugav vaadata, aga ta ei peagi olema. Näitus nõuab empaatiat ja mõtlemisaega, et aru saada, miks see on just nimelt selline," lisas ta.

Pärast vanglat kujunes esimehest sotsiaalselt aktiivne inimene, kelle juures käidi koos kohtumas. Kuna ei olnud eraldi kohvikuid või baare, siis olid kohtumised salongipõhised, seetõttu kujunes temast omaette legend. Hetk enne Eesti vabanemist ta aga mõrvati.

"Minu kui kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu," ütles Samma. "See on näide ühe inimese põhjal, aga me räägime ikkagi inimesevabadusest tervikuna."

"Kaasaegne kunst seisab selle eest, et erinevad grupid võiksid koos ühes ruumis eksisteerida. Selle näitusega räägime vaigistamise ja vihaõhutamise vastu. Loomulikult tekitab see vastandlikke reaktsioone. heal juhul saad millesti aru ja mõtled kaasa. Vihkajad jäävad vihkama," ütles Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Maria Arusoo

Toimetaja: Jaanika ValkOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?