Jaanus Samma: minu kui kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu ({{commentsTotal}})

Kunstnik Jaanus Samma näitus "NSFW. Esimehe lugu" Okupatsioonimuuseumi keldris on Eestis olnud vastuoluline. Muuseum sai mitmeid ähvardusi, mistõttu otsustati näituse avamiseks palgata ka turvafirma. Samma aga arvab, et kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu.

Näitus räägib ühe konkreetse mehe loo põhjal sellest, kuidas Nõukogude okupatsiooniajal geisid tagakiusati. Nõukogude Eesti kriminaalkoodeksi paragrahv 118 nimelt sedastas, et meestevaheline penetratiivne suguühe on kriminaalne kuritegu. Selle näituse peategelaseks ongi mees, kes selles kuriteos siinsamas Eestis vähem kui 50 aastat tagasi süüdi mõisteti, vahendas "Ringvaade".

"Esimees oli härra, kes tegi kohe peale Teist maailmasõda edukat karjääri, mõnes mõttes oli ta ideaalne generatsioon uue riigikorra jaoks ja seetõttu sai temast kolhoosiesimees. Karjäär läks mingi aeg tõusu suunas, kuni tuli avalikuks tema homoseksuaalne suhe. Seejärel kaotas mees kõik, eelkõige postisiooni, ja määrati vangi," jutustas kunstnik Jaanus Samma.

Kunstniku sõnul ei olegi niivõrd oluline statistika kui palju inimesi vangi pandi, sest seda on raske uurida ja piisas ainult ühest juhtumist. "See mõjus väga paljudele inimestele frustreerivalt, et nad pidid nii-öelda vaos olema."

Jaanus Samma on nõukogudeaegsete geimeeste lugusid kogunud 2007. aastast saadik, esimehe loo leidis ta pea 300-leheküljelisest kohtutoimikust, kus on detailselt kirjeldatud protsessi, mille järel kohus jõudis järeldusele, et süüdistatav on karistamisele kuuluva teo toime pannud.

Loo võtmekohtadest on näitusel lavastatud videod, mille vaatamine kõlab kindlasti häirivalt. Tegemist ei ole dokumentaaliga, aga põhineb dokumentidel ning on saanud inspiratsiooni reaalsetest hetkedest. "Loomulikult need on võimendatud, aga ainult sellepärast, et grotesksust paremini visualiseerida."

"Nad pidid hästi detailselt kirjeldama asendeid, hetki, riietusi, kõike. Olen proovinud videotesse selliseid nüansse sisse panna, et tekitada vaatajas ebamugavustunnet ja vuajeristlikku vaatepunkti, et sa saaksid aru, et see pole minu asi seda vaadata," põhjendas Samma valikut inimestes võõristust tekitada.

Esimehe toimikust selgub, et pärast kuut ülekuulamist, kaht vastandamist ja rohkeid tunnistajate ütlusi viidi kaks meest nii kaugele, et nad tunnistasid oma teo üles ja asusid teineteist süüdistama. Kohtu jaoks sai määravaks asjaolu, et esimees olevat võtmetunnistajale seksuaalse vahekorra eest maksnud 3 rubla ja 50 kopikat.

"Kindlasti tuleb lugeda kriitiliselt ka allikaid, mis meil on. Kui seal on intervjuud, kus intervjueeritav räägib täpselt, mida ja kellega ta tegi, siis jääb õhku küsimus, et miks ta seda räägib. Me ei tea, kuidas neid inimesi varasemalt töödeldi ja mõjutati, et viia neid sellisele piirile, kus nad tõesti ei hooligi enam millestki," ütles Samma.

"See näitus on raske näitus ja neid videosid ei ole mugav vaadata, aga ta ei peagi olema. Näitus nõuab empaatiat ja mõtlemisaega, et aru saada, miks see on just nimelt selline," lisas ta.

Pärast vanglat kujunes esimehest sotsiaalselt aktiivne inimene, kelle juures käidi koos kohtumas. Kuna ei olnud eraldi kohvikuid või baare, siis olid kohtumised salongipõhised, seetõttu kujunes temast omaette legend. Hetk enne Eesti vabanemist ta aga mõrvati.

"Minu kui kunstniku roll on rääkida asjadest, mis on olulised praegu," ütles Samma. "See on näide ühe inimese põhjal, aga me räägime ikkagi inimesevabadusest tervikuna."

"Kaasaegne kunst seisab selle eest, et erinevad grupid võiksid koos ühes ruumis eksisteerida. Selle näitusega räägime vaigistamise ja vihaõhutamise vastu. Loomulikult tekitab see vastandlikke reaktsioone. heal juhul saad millesti aru ja mõtled kaasa. Vihkajad jäävad vihkama," ütles Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse direktor Maria Arusoo

Toimetaja: Jaanika ValkVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.