Ira Lember tähistab juubelit ja esitleb värsket romaani ({{commentsTotal}})

Kirjanik Ira Lember tähistab homme oma 90ndat sünnipäeva värske romaani "Hästikasvatatud mees" esitlusega. Raamat jutustab loo krimikirjanikust, kelle loomingu ja elu vaheline piir kipub hägustuma.

Ira Lemberi sulest on ilmunud lisaks 21-le romaanile 40 laste ja noorsooraamatut, novelle, nukunäidendeid ja sadu laulutekste, millest üks tuntumaid on ka eelmisel laulupeol ette kantud "Koolikell", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Osa teostest on sündinud koostöös Erika Esopiga ühise pseudonüümi Artur Erich all.

Ideede puuduse üle ei kurda tänane juubilar tänaseni. "Mul on ikka ideed tagavaraks, seda raskust mul pole, et pean ideid hankima, nad ise antakse kuskilt," ütles juubilar. "Olen aru saanud, et hea mõte ei lähe ära, see kinnistub kui ta tuleb," lisas ta.

Algsed ideed võivad aga kirjutamise käigus kõvasti muutuda, nii juhtus ka viimase romaaniga.

"Ütlesin viimase romaani pugul, et sellest tuleb novell, aga ta kasvas aina suuremaks ja lõpuks tuli ikka romaan," ütles Lember.

Ira Lemberi poeg ja kirjastaja Tõnu Lemberi sõnul on romaan inimloomuse süvakihtide analüüs. "Terve selle romaani II osa koosneb ainuüksi kirjavahetusest, mida peavad omavahel ühe eduka krimikirjaniku kaks abikaasat. Ehkki mees peab end hästi kasvatatud ja intelligentseks, joonistub abikaasade kirjavahetusest välja hoopis muud."

Ira Lember ütleb, et ammutab oma teosteks ainest pigem minevikust.

"Ma oleks nagu kohustatud seda ikka veel kirjutama, sest mul on veel mälestusi aastatest kui Eesti ära anti. Olen ise kõik need okupatsioonid üle elanud, sellest mitmes raamatus kirjutanud ja ega need ära lõpe," ütles ta.

Kirjanik lisas, et aeg, millest ta kirjutab oli romantiline, kuid nüüd on see muutunud. "Noortel ei ole ju aega kurameerida enam, kõik käib arvuti kaudu, ja mina olen oma ajas kinni, mulle meeldivad need vana aja lood. Eks noored kirjutavad praegusest ajast, kirjandust on nii palju, et igaühele jagub."

Soovime juubilarile õnne tema oma sõnadega: "Tervist surmani või tervist lõpuni!"

Toimetaja: Jaanika Valk{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.