Lõuna-eestlased avasid ainulaadse festivalidesarja ({{commentsTotal}})

Võrumaal tehti algust uue ja ainulaadse festivalidesarjaga "Lõuna-Eesti 12 kuud". Võrumaal Karula rahvuspargis toimunud sarja esimene festival "Mai" keskendus loodusele.

Mai - see tähendab uhkes lopsakuses loodust ühes esimeste andidega, mistõttu keskendus ka Mai festival ennekõike just looduses olemisele ja selle tundmaõppimisele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me uurime järve elustikku, täpsemalt me uurime seda, mis me siit kätte saame," selgitas Lüllemäe põhikooli õpetaja Rolf Saarna.

Samal ajal, kui lapsed avastasid järveelustikku, õppisid täiskasvanud, milliseid taimi praegusel ajal looduses süüa võiks - suureks üllatajaks sai seejuures põdrakanep.

"Ma olen teda rohkem teena tarvitanud. Ma ei ole selle peale tulnud, et teda niiviisi taimena süüa, aga tõesti üllatavalt söödav võrreldes mõne teise taimega," tunnustas ka festivalile Tartust kohale tulnud Kadri Kiskmann.

Aga sõideti ka nii hobuse kui viikingilaev Turmiga, käidi matkamas ning ühtlasi toimus ööülikooli avalik salvestus „Kogukond globaliseeruvas maailmas", mille lektoriks Kaido Kama. Mõistagi käis selle kõigega kaasas ka kohalikust toormest tehtud toit kohalikelt tegijatelt ühes mõnusa äraolemise ja muusikaga.

Seega võiks Mai olla festival nagu iga teine, üksnes selle erandiga, et rohkem selliseid ei tule.

"Mai juhtub ainult täna ainult üks kord ja ainult üks kord maikuus ja ainult üks kord siin Ähijärve ääres," tutvustas "Mai" programmijuht Arno Tamm.

Ehk teisisõnu tahavad korraldajad teha 12 selletaolist festivali, millest igaüks toimuks erineval kuul ja aastaajal.

"Meie eesmärk on leida võimalusi teha üritusi ka väljaspool põhihooaega ehk siis kõik festivalid ei pea toimuma juuni-juuli-august, vaid võivad toimuda ka näiteks mais või miks mitte jaanuaris," selgitas Tamm.

Ühtlasi soovib Lõuna-Eestis elav ja toimetav korraldusmeeskond leida ja näidata festivalidega uusi põnevaid kohti oma kodukandis.

Järgmine festival toimub suure tõenäosusega juba mõnel talvekuul.

 

Toimetaja: Merilin PärliVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.