Noor tippdirigent Gustavo Dudamel leiab Arvo Pärdi ja Mozarti festivaliga ohtralt tähelepanu ({{commentsTotal}})

Gustavo Dudamel
Gustavo Dudamel Autor: musictour.eu

Los Angelese Filharmooniaorkestri noor peadirigent Gustavo Dudamel teeb praegu teoks oma suurepärast algatust – rahvusvahelist festivali Arvo Pärdi ja Wolfgang Amadeus Mozarti muusikast. Festival Los Angeleses algas 19. mail ja selle viimane kontsert toimub 29. mail.

Venezuelast pärit, praegu alles 35-aastane Gustavo Dudamel alustas tööd Los Angelese Filharmooniaorkestri muusikadirektorina 2009. aastal. Tema lepingut on kordi pikendatud ning praegune leping hoiab teda seal ametis kuni 2020. aastani. Ta enda pilliks on viiul (isa jälgedes tromboonimänguks osutusid ta käed lühikeseks!) ning dirigeerimise kõrval on ta õppinud veel ka kompositsiooni. 2002. aastal kutsus Simon Rattle Dudameli õppima Berliini Filharmoonikute juurde. Ta tegi debüüdi Milano La Scalas 2006. aastal, juhatas esmakordselt Viini Filharmoonikuid 2007. a Luzerni festivalil. Samal aastal kutsuti ta ka Göteborgi Sümfoonikute peadirigendiks (kuni 2012. a), kus Neeme Järvi oli töötanud 22 aastat.

Gustavo Dudameli pimestav ja kiire tähelend muusikamaailmas on teinud temast juba praegu legendi. Äärmiselt võimekas, energiline ja nõudlik, laia haardega muusik on juba palju ka plaadistanud ning esineb kuulsaimate orkestrite ees ja mainekatel lavadel enneolematu menuga.

Nüüd algatas ta oma kahe armastatud helilooja, varasemast klassikaperioodist Mozarti ning tänapäevameistri Arvo Pärdi muusikast kokku tähelepanuväärse festivali. Ta esitab oma orkestri residentsis Walt Disney nime kandvas uues kontserdimajas nende loomingut kõrvuti, ja ta suutis meie maestrolt välja meelitada veel ka ühe uue teose. Põnevad kavad ning suurepärased esinejad toovad Disney Halli 2300-kohalise saali täis, publik on vaimustuses. Dudamel juhatab festivalil kokku kaheksat kontserti, millest neli väga menukat avakavaga õhtut on eilseks möödas. Kogu festivalil suudab ka ise noor Dudamel tutvustada maailmapublikule silmapaistvaid noori muusikuid.

Avakontserdil „Mozart & Pärt: Requiem & Miserere“ 19. mai õhtul ja kolmel järgmisel päeval oli ettekandel Arvo Pärdi pisut enam kui pool tundi kestev „Miserere“ kõrvuti Mozarti „Reekviemiga“. Esinejaiks koos Los Angelese Filharmooniaorkestriga peadirigent Gustavo Dudameli käe all olid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Läti Raadio koor, solistideks tuntud briti sopran Lucy Crowe, haruldase madala registriga võluv rumeenia metsosopran Roxana Constantinescu, ameeriklaste tõusev tenoritäht Paul Appleby, USA ooperimajades tuntud noor ameerika tenor Frederick Ballentine ja itaalia laulja, Mozarti ooperitest hinnatud bass-bariton Luca Pisaroni. Koormeistritöö olid teinud mõlema koori peadirigendid, Kaspars Putniņš ja Sigvards Kļava. Eesti kammerkoori kunstiline juht Kaspars Putniņš on arvanud, et Eesti ja Läti kooride ühendkoor nüüd Los Angeleses on maailma oratooriumikooride tippu küündiv ühendus.

26. ja 27. mail tuleb ettekandele festivali teine kava „The Angels“. Los Angelese orkestriga Dudameli juhatusel esinevad New Yorkis elav Iisraeli noorema põlve pianist Inon Barnatan Mozarti 17. klaverikontserdi solistina, kuulus videokunstnik Bill Viola oma video- ja audioinstallatsiooni „Inverted Birth“ autorina. Arvo Pärdilt on ettekandel „Cantus in Memory of Benjamin Britten“ ja IV sümfoonia „Los Angeles“, millest sai maestro Pärdi ja LA orkestri koostöö algus 2008. aastal.

28. ja 29. mail (mõlemad ettekanded toimuvad päeval, sünkroonis Euroopamaade õhtuga) sünnib festivalil Arvo Pärdi uue orkestriteose, umbes 15 minutit kestva „Greater Antiphons“ maailmaesiettekanne. LA orkestri ees seisab Gustavo Dudamel, enne Pärdi teost kõlab Mozarti Sümfoonia nr 25 g-moll ja pärast seda Mozarti Sümfoonia nr 40 g-moll. Maestro Arvo Pärt viibib ka ise saalis proovidel ja esiettekandeil.

Arvo Pärdi keelpilliorkestriteose „Greater Antiphons“ Euroopa esiettekanne toimub 14. – 17. juulini kestval Malta rahvusvahelisel kunstidefestivalil, mis on sel aastal pühendatud Pärdi muusikale.

29. mai õhtul toimuval festivali viimasel kontserdil Walt Disney hallis esinevad organistid Aaron David Miller ja Damin Spritzer, samuti viiuldajad, New Yorkist pärit, aga LA orkestris töötav Vijai Gupta ja LA II viiulite rühmas mängiv Jin-Shan Dai ning nooruke tšellist Dahae Kim Detroiti orkestrist. Arvo Pärdilt on ettekandel „Trivium“, „Annum per annum“ ja „Spiegel im Spiegel“, kavas on koguni kaheksa pala Mozartilt, prantsuse helilooja Eugène Gigout', USA praegushelilooja Aaron David Milleri (kaks teost) ja teise prantslase Charles-Valentin Alcani (Damin Spritzeri oreliseades) oopused.

Ja veel üks, 11. mail toimunud kontsert on arvatud Gustavo Dudameli festivali „Mozart & Pärt“ programmi selle sissejuhatusena. Kuulsa Nicholas McGegani käe all 1981. aastast San Franciscos tegutsev Philharmonia Baroque Orchestra esines McGegani 35-aastase tegevuse juubeli puhul Los Angeleses Walt Disney kontserdisaalis piduliku kavaga, kus nimekateks solistideks olid rootsi metsosopran Anne Sofie von Otter ja saksa kontratenor Andreas Scholl. Kava esipooles oli koos solistidega ettekandel Georg Friedrich Händeli muusika, seejärel esitati Arvo Pärdilt „Es sang vor langen Jahren“, kus Pärt on teinud tuntud solistide jaoks uue seade, ning veel olid kavas Pärdi „Summa“ ja „Vater unser“. 

Toimetaja: Valner ValmeArdo Ran VarresArdo Ran Varres
"Helireede" autoriõhtu Ardo Ran Varresega

28. aprillil kell 18 alustas Särevi Teatritoas uus üritustesari "Helireede", kus tähelepanu keskmes on teatrite muusikalised kujundajad. Esimene autoriõhtu toimus Ardo Ran Varresega, millest tegi otseülekande ka kultuuriportaal.

Uuendatud: 12:21 
Sandra JõgevaSandra Jõgeva
Sandra Jõgeva pälvis Zoja Kosmodemjanskaja nimelise preemia

Täna, rahvusvahelisel tantsupäeval toimus Kanuti Gildi SAALis juba traditsiooniks saanud hommikusöök, kus anti üle Zoja Kosmodemjanskaja nimeline preemia Sandra Jõgevale.

Uuendatud: 14:02 
"November""November"
"November" võitis Tribeca filmifestivalil parima operaatori preemia

Rainer Sarneti film "November" osales Tribeca filmifestivalil World Narrative Competition võistlusprogrammis, kus filmi operaator Mart Taniel pälvis parima operaatori preemia.

Jõhvi balletifestivalJõhvi balletifestival
Jõhvi balletifestival saab hoo sisse

Tänasest toimub Ida-Virumaal kümnes juubelihõnguline Jõhvi balletifestival, mille peakülalised saabuvad Hiinast ja Gruusiast.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk