EKA Noore Kunstniku preemia pälvisid Kristina Õllek ja Sandra Kossorotova ({{commentsTotal}})

TASE '16 Noorte kunstnike preemiad
TASE '16 Noorte kunstnike preemiad Autor/allikas: Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Kunstiakadeemia lõputööde festivali ja näituse TASE ’16 avamisel, 2. juunil kuulutati välja tänavune Noore Kunstniku Preemia võitja, kelleks on fotograafia osakonna magistrant Kristina Õllek. Samas kuulutati esmakordselt välja Noore Tarbekunstniku Preemia laureaat, kelleks on moedisaini eriala magistrant Sandra Kossorotova.

"Kristina Õllek on kaasaegse visuaalkeelega ja intrigeeriv noor kunstnik. Mängides kahemõõtmeliste piltide ja kolmemõõtmeliste objektidega, jõulise materjalikäsitlusega ja mitmetasandiliste sisukihtidega, suudab ta luua vaatajat lummava keskkonna. Ta on suutnud allutada keerulise ruumi ja selle oma teoste kasuks mängima panna," seisab žürii põhjenduses.

Žürii koosseisu kuulusid Maria Arusoo (Eesti Kaasaegse Kunsti Keskuse juhataja), Ott Kikkas (ettevõtja, noore kunsti metseen), Karel Koplimets (kunstnik).

Žürii tõi esile ka Evelin Sauli loomingu.

Esimene Noore Tarbekunstniku Preemia anti Sandra Kossorotovale põhjendusega:

"Preemia võitja on oma töös erialadeülene nagu seda on ka tarbekunsti määratlus tegeledes küsimusega tarbimisest, ületarbimisest ning keskendub moeaktivismi praktikatele selle vastu, astudes nii edasi hästi tuntud keskkonnasõbralikkuse ja jätkusuutlikkuse teemadest. Kindlasti ei ole see töö keskne problemaatika niivõrd uus kuivõrd juba pikemalt püsivalt aktuaalne ja laureaadi töös värskelt ja teravalt esitatud. Žürii hindas autori teemapüstitust, esitatud küsimusi kui ka praktilist osa, mis toimis nii oma lihtsuses kui mitmekülgsuses, muutudes antud ruumides ka kohaspetsiifiliseks."

Žüriisse kuulusid emeriitprofessor Leo Rohlin (keraamik), Kateriin Rikken (klaasikunstnik), Kärt Ojavee (tekstiilidisainer, EKA sisearhitektuuri osakonna õppejõud, vanemteadur), Ott Kikkas (ettevõtja, noore kunsti metseen) ja Kai Lobjakas (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor):

Noore Kunstniku ja Tarbekunstniku Preemia laureaadid valiti nende lõpetajate seast, kes esinevad oma töödega TASE '16 peanäitusel Eesti Kunstiakadeemia Rauaniidi hoones 2.-18. juunini.

Auhindadele kandideerivad magistritaseme tudengid Vabade kunstide ning Disainiteaduskonnast. Preemiaid antakse välja Eesti Kunstiakadeemia SA-le laekunud toetustest, kummagi preemia suurus on 1500 Eurot.

Toimetaja: Jaanika ValkEline SelgisEline Selgis
Teatraalne kaamera. Eline Selgis, "We will figure it out"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.