Nargenfestivalil tutvustati Tõnu Kõrvitsa autoriplaati, Manfred Eicher sai EMTA audoktoriks ({{commentsTotal}})

11. Nargenfestival sai hoo sisse täna õhtul Kultuurikatlas, kus helilooja Tõnu Kõrvits esitles oma autoriplaati "Peegel". Eesti muusika- ja teatriakadeemia tunnustas plaadi välja andnud Manfred Eicherit audoktori tiitliga.

Tõnu Kõrvits peab värsket plaati oma maailma peegelduseks. Sellele viitab ka plaadi peakiri - "Peegeldus", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma arvan seal on kõike. Seal on kindlasti sellist Eesti loodust või Westi looduse heiastusi, seal on minu kõige paremad sõbrad muusikas: Tõnu Kaljuste, Anja Lechner, Tallinna Kammerorkester, Filharmoonia Kammerkoor - need on esitajad, kellega ma olen juba aastaid koostööd teinud ja keda ma väga armastan," selgitas Kõrvits.

Dirigendi ja Nargenfestivali korraldaja Tõnu Kaljuste sõnul võib plaadilt leida väga erinevas stiilis muusikat, sealhulgas nii Kõrvitsa originaalloomingut kui ka tema seadeid.

"Meeste Lauludele me palusime tal kirjutada "Tasase maa" laulu ja "Viimase laeva" Veljo Tormise teose põhjal. Esimeses soleerib Kadri Voorand, kes on tuntud rohkem jazzlauljana, aga siin ta käib piiri peal kauni harmoonia peal," lausus Kaljuste.

""Seitsme linnu seitse und" on teos, mis oli kunagi tšellole, nüüd on orkester juurde lisatud meie palvel nii et see on selline ühistöö tulemus, ja selle tšellopartii esitab Anja Lechner Saksamaalt, kes on tuntud ka üle žanri piiride muusikuna, kes teeb nii jazzi kui folki kui klassikat," jätkas ta.

Plaadi andis välja plaadifirma ECM, mille asutaja ja produtsent on Manfred Eicher, kes on varasemalt välja andnud nii Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise, Arvo Pärdi ja Helena Tulve loomingut.

"Kogu see suur pärand, mis on nüüd juba viiskümmend aastat... kui palju on see rikastanud maailma muusikakultuuri, kui palju selliseid erinevaid esitajaid, erinevatest kultuuridest.. kui lai maailm see tegelikult on. Et see töö, mis ta on teinud, see on olnud hiiglaslik, ja ta on ka mees, kes on Eesti muusika eest alati seisnud," iseloomustas Kõrvits Eicherit.

Festival lõpeb 11. septembril Tallinna Jaani Kirikus Arvo Pärdi sünnipäevakontserdiga.

Toimetaja: Laur ViirandArdo Ran VarresArdo Ran Varres
"Helireede" autoriõhtu Ardo Ran Varresega

28. aprillil kell 18 alustas Särevi Teatritoas uus üritustesari "Helireede", kus tähelepanu keskmes on teatrite muusikalised kujundajad. Esimene autoriõhtu toimus Ardo Ran Varresega, millest tegi otseülekande ka kultuuriportaal.

Uuendatud: 12:21 
Sandra JõgevaSandra Jõgeva
Sandra Jõgeva pälvis Zoja Kosmodemjanskaja nimelise preemia

Täna, rahvusvahelisel tantsupäeval toimus Kanuti Gildi SAALis juba traditsiooniks saanud hommikusöök, kus anti üle Zoja Kosmodemjanskaja nimeline preemia Sandra Jõgevale.

Uuendatud: 14:02 
"November""November"
"November" võitis Tribeca filmifestivalil parima operaatori preemia

Rainer Sarneti film "November" osales Tribeca filmifestivalil World Narrative Competition võistlusprogrammis, kus filmi operaator Mart Taniel pälvis parima operaatori preemia.

Jõhvi balletifestivalJõhvi balletifestival
Jõhvi balletifestival saab hoo sisse

Tänasest toimub Ida-Virumaal kümnes juubelihõnguline Jõhvi balletifestival, mille peakülalised saabuvad Hiinast ja Gruusiast.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk