Jaan Tooming: on aeg kardinaalselt muuta näitlemisõpetust lavakunstikoolis ({{commentsTotal}})

Autor: err

Meie teatrikool on kestnud aastakümneid. Vana hobune sureb, aga meie teatrikool ikka elab muinasjutulise vana kronuna. Nüüd siis vajatakse talle jälle uut juhti. Ja taas hakkab kõik otsast peale, vana kronu kannatab kõik ära. Ei mingit muutust, ei mingit uuenemist. Kõik ammu sissesõidetud roobastes ja vana Stanislavski peab ikka koormat kandma nagu Panso aegadelgi.

Kui me vaatame maailma parimaid teatrikoole, siis paistab silma, et peaaegu kusagil ei õpetata näitlejaid neli aastat. Põhiliselt kestab koolitus kolm aastat. Meie oleme venitanud õppeaja neljale aastale, venitame, venitame, aga tulemused ikka ei parane. Ei ole viimase paarikümne aasta jooksul tulnud koolist suuri näitlejaid, ikka keskmikud.

Milles on viga? Kas õppemetoodikas, keskpärastes õppejõududes või annete puudumises?

Kõigepealt õppemeetodist. Esimene aasta kulutatakse etüüdide peale, mida mujal küll ei tehta. See oleks kõlvuline dramaturgidele, kes loovad näidendite tekste, mitte näitlejatele, kes neid interpreteerivad. Nii ongi üks aasta mahavisatud aeg. Selmet aktiivselt tegelda hääle ja kehaga, panna rõhk just tehnikale ja näidendikatkendite esitamisele ning interpreteerimisele, jamatakse etüüdidega, mis midagi ei anna. Kujutlusvõimet on ikkagi vaja arendada kooskõlas näidenditega, mitte armetu sõnamulinaga oma peast.

Muidugi on küsitav ka iga kahe aasta tagant toimuv vastuvõtt teatrikooli. Meie väike rahvaarv ei võimalda nii tihti leida suuri talente. Aitaks kolmeaastane kursus ning siis vahetegemist vähemalt neli aastat uue kursuse kogumiseni.

Veel: kuulsates näitekoolides (Juilliardi Kool, LAMDA, RADA, Yale`i Draamakool jt) ei tegelda teoreetiliste ainetega. Kui näitleja tahab uurida teatriajalugu, siis võib ta teha seda omal käel, harida end iseseisvalt. Teatrikoolis peaks põhirõhk olema ikka spetsiifilisel näitlemise õpetamisel, mitte teoreetilisel targutamisel. Jah, soovitatakse, millised näidendid peaks alustav näitleja läbi lugema, kuid need on igal pool erinevad. Meil muidugi on vaja tunda peale maailmaklassika ka oma näitekirjanikke. Kuid näitlejast ei pea saama kirjanduskriitik või teatriteadlane, temast peab tulema vägevate omadustega ja võimetega näitleja - professionaal.

Maailmas on peale Stanislavski ka muid meetodeid, seega ei tohi takerduda ainult ühte süsteemi. On ju veel Meierholdi biomehaanika, J. Copeau kool, Saint-Denis` meetod, Grotowski tehnika jpm. Kooli tuleks kutsuda erinevaid lavastajaid, et näitlejahakatised tutvuksid mitmesuguste meetoditega. Iga algajat näitlejat peab kohtlema kui isiksust, kui erilist nähtust eriandega, kui potentsiaalset loojat.

On aeg kardinaalselt muuta kogu näitlemisõpetust koolis. Selleks peaks kooli juhtima tooma kellegi, kes ei ripu praegusest kohalikust õppemetoodikast, vaid vaatab uute silmega meie näitlejate õpetamisele ning muudab julgelt kogu tardunud "süsteemi". Selleks - jõudu !

Toimetaja: Valner ValmeOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?