Peeter Sauteri lugemissoovitus: Danilo Kiš ja Marek Hłasko ({{commentsTotal}})

Danilo Kiš Autor: Rastko Novakovici blogi

See siin on väike avalik tervitus Hendrik Lindepuule, kes murrab tõlkida kui loom (või siis kui tõsine endine teivashüppetreener) ja on muude tõlkekilogrammide vahel toonud eesti keelde kaks asjakest, mis on briljantsed tekstid.

Loomulikult räägin siin äsja välja tulnud Danilo Kišist – "Boriss Davidovitši hauakamber" ilmus just Loomingu Raamatukogus ja mõned kuud varem Hendriku enda kirjastuse alt välja tulnud Marek Hłaskost.

Mulle meenub, et keegi ütles kunagi (äkki oli see Coppola), et pange mu film peale ja te saate esimese minuti jooksul aru, et see on hea.

No näiteks Kiši ja Hłaskoga (mis on küll kirjandus ja mitte film) on täpselt nii.

Mina ei tea, mis fenomen see on. Ilmselt on kirjutaja olnud heas seisus ja siis võib ta laulda kui linnuke puu otsas üktapuha millest – kõik pudenev on puhas kuld.

Milleks seda kirjanduse kulda vaja on, ei oska ma samuti selgelt väljendada. Ta kuidagi lohutab. Ja tekitab tunde (olgu see kasvõi petlik tunne), et elu pole ainult hädaorg, kus ära surema peab kord ja siis mullaks saama (see oli nüüd tsitaat teate ise millisest lasteraamatust). Mis siis, et juba piiblis sama jora aeti.

Võin täie südamerahuga siin seda pidurdamatut halleluujat laulda. Miks? Sest ega mul midagi muud Hendrikule tema töö eest vastu anda ei ole. Kuigi ta töö vilju jahvatan mõlema suupoolega.

Mees, kes tõlgib valdavalt poola keelest (mille õppis möödaminnes ära antikvariaadist soetatud sõnaraamatu abil nõukaajal), aga vahelduseks võtab ja teeb eesti keelde tekstijupi serbohorvaadi keelest, väärib õlalepatsutust.

Tänan, et mu lora läbi vaatasite ja võtke nüüd pihku Danilo Kiš ja Marek Hlasko.

Toimetaja: Jaanika ValkHendrik Toompere jr: lavastajapreemia on suurim tunnustus, mille olen saanud

27. märtsil võitis Hendrik Toompere jr teatri aastaauhindade jagamisel parima lavastaja preemia. Näitleja käis "Ringvaates" rääkimas, mida see tunnustus tema jaoks tähendab.

Kaido Veermäe filmist "Põrgu Indias": filmi tegemine katkes süüdimõistva kohtuotsusega

29. märtsi õhtul jõuab ETV eetrisse Kaido Veermäe dokumentaalfilm "Põrgu Indias", mis räägib loo laevakaitsjate traagilisest loost Indias. "Ringvaate" stuudios olid kohal nii režissöör kui ka laevakaitsja Lauri ema Maret Veikat.

Urmas Vadi uuest teosest: bändisärk ja lipendavad munad ehk saatan maa peal

"Kirjandusministeeriumis" käis Urmas Vadi, kes andis äsja välja uue romaani "Neverland" ning nüüd seda avalikkusele tutvustas. Muu hulgas kirjeldas autor üht põrgulikku seika raamatust.

Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Jaan Tooming. Kirikhärra

Lavastaja ja kirjanik Jaan Tooming alustab kultuuriportaalis sarjaga. Tulemas teisigi põnevaid tüpaaže.

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Tanel Ingi: kuidas märgata olematut maailma ja seda mitte lõhkuda?

"OP-is" rääkis näitleja Tanel Ingi loo enda saami päritolu sõbrast, kellega nad kord kalale läksid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ohtlikud suhted

Uus raamat

Juri Felštinski
"NSV Liit-Saksamaa 1939-41"
Vene keelest Toomas Huik
Tammerraamat
288 lk.

KUNST
Galerii: Maret Sarapu paigaldab ERRi uudistemaja seinale treppi

Jaanuaris valis kuueliikmeline žürii valis välja kunstiteosed, mis hakkavad kaunistama ERRi renoveeritud uudistemaja aadressil Kreutzwaldi 14.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
Nädala video: Mart Avi, "Blind Wall"

Lugu pärineb albumilt "Rogue Wave", möödunud aasta kõrgeima kriitikaskooriga eesti artisti plaadilt, kui ERRi ja Areeni tabelid kokku panna.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?