Peeter Sauteri lugemissoovitus: Danilo Kiš ja Marek Hłasko ({{commentsTotal}})

Danilo Kiš
Danilo Kiš Autor/allikas: Rastko Novakovici blogi

See siin on väike avalik tervitus Hendrik Lindepuule, kes murrab tõlkida kui loom (või siis kui tõsine endine teivashüppetreener) ja on muude tõlkekilogrammide vahel toonud eesti keelde kaks asjakest, mis on briljantsed tekstid.

Loomulikult räägin siin äsja välja tulnud Danilo Kišist – "Boriss Davidovitši hauakamber" ilmus just Loomingu Raamatukogus ja mõned kuud varem Hendriku enda kirjastuse alt välja tulnud Marek Hłaskost.

Mulle meenub, et keegi ütles kunagi (äkki oli see Coppola), et pange mu film peale ja te saate esimese minuti jooksul aru, et see on hea.

No näiteks Kiši ja Hłaskoga (mis on küll kirjandus ja mitte film) on täpselt nii.

Mina ei tea, mis fenomen see on. Ilmselt on kirjutaja olnud heas seisus ja siis võib ta laulda kui linnuke puu otsas üktapuha millest – kõik pudenev on puhas kuld.

Milleks seda kirjanduse kulda vaja on, ei oska ma samuti selgelt väljendada. Ta kuidagi lohutab. Ja tekitab tunde (olgu see kasvõi petlik tunne), et elu pole ainult hädaorg, kus ära surema peab kord ja siis mullaks saama (see oli nüüd tsitaat teate ise millisest lasteraamatust). Mis siis, et juba piiblis sama jora aeti.

Võin täie südamerahuga siin seda pidurdamatut halleluujat laulda. Miks? Sest ega mul midagi muud Hendrikule tema töö eest vastu anda ei ole. Kuigi ta töö vilju jahvatan mõlema suupoolega.

Mees, kes tõlgib valdavalt poola keelest (mille õppis möödaminnes ära antikvariaadist soetatud sõnaraamatu abil nõukaajal), aga vahelduseks võtab ja teeb eesti keelde tekstijupi serbohorvaadi keelest, väärib õlalepatsutust.

Tänan, et mu lora läbi vaatasite ja võtke nüüd pihku Danilo Kiš ja Marek Hlasko.

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
Pääru Oja filmis "Viimased"
Veiko Õunpuu uus film sai Eurimages filmifondist 240 000 eurot toetust

Euroopa komisjoni filmifond Eurimages andis Bratislavas peetud kogunemisel toetused kahele Eesti filmile. Režissöör Veiko Õunpuu "Viimased" sai 240 000 eurot ja Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" 160 000 eurot.

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer
Arvustus. Tants siiruse ja naiivsuse vahel

SÖÖT/ZEYRINGER (Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer)
Näitus "On time" / "Õigeaegselt"
07.06.–03.07. Hobusepea galeriis

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.