Arvustus. Muld, kes vaatab taeva poole: Clarice Lispector ({{commentsTotal}})

Clarice Lispector
Clarice Lispector Autor/allikas: Pressimaterjalid

Uus raamat
Clarice Lispector
Metsiku südame ligi
Portugali keelest tõlkinud Riina Roasto
Toledo kirjastus
215 lk.

Clarice Lispectori romaan "Metsiku südame ligi" on nagu koht, millesse kohe armud ning tahad sinna ikka ja jälle tagasi tulla. Isegi ei tea, miks. Niipea kui midagi esile tõsta ja seda isegi siis, kui selleks on metafooride metsikus, mis vast ongi romaani sünnimärk, ikkagi jääb tunne, et midagi on käest lastud. Midagi sarnast toimub ka teoses. Kõik on siin liikumises, millelgi pole püsi.

Sagedasim kirjavahemärk on kolm punkti. Ning seda isegi seal, kus teda tavaliselt pole – peatükkide pealkirjades. Nii jääb lõputa esimene peatükk – "Isa…" Ema aga on avatud nii alguse kui lõpu suunas – "… Ema …" Miks on alguse ja lõputa tädi – "…Tädi…" – jääks mõistatuseks, kui samas peatükis poleks merd/ookeani ja jälle isa, kelle kohta öeldakse: "Ta tundis: isa suri nii, nagu ookeani põhja ei näe." (lk 37) Sama element, vesi vannis, kus supleb väike Joana, võib olla seletuseks, miks "…Kümblus…" on katkutud nagu kana või hulkuva koera tagumik. (Muide, ka kanad on loos tähtsad asjamehed, laps sööb neid surnuna, aga läheb siis õue lohutuseks vaatama, ega ta ometi elusat kana pole suhu pannud.) Ning kui mees on Otávio, Joana abikaasa, kellest peale Descarti lugemise midagi head pole oodata, siis võib ta ilma süümepiinadeta ennast eest ja tagant punkteerida lubada – "…Otávio…"

Suur, võib olla väike, kuid ülimalt intensiivne osa "Südamest" on kirjutatud lapse vaatevinklist. Teatavasti ei tee laps esialgu vahet enda ja maailma vahel. "Tool" on tema jaoks ta ise, mitte ese ja kui ta ennast selle vastu ära lööb, siis on ta iseendale iseendaga haiget teinud või vähemalt üllatanud.

"Need olid asjad, mida ta oli ennegi silmanud, ent mida ta siis ühtäkki esimest korda üllatusega nägi, ühtäkki taibates, et see on kogu aeg olemas olnud. Näiteks haukuva koera siluett taeva taustal. … Avatud uks, kiikumas edasi-tagasi, kriiksus õhtu vaikuses … Ja korraga, jah, seal oli tõeline asi." (lk 43)

Tinglikult võiks loo esituslaadi kutsuda teadvuse vooluks. Kui ei teaks, et voolata võib vaid vesi, mitte teadvus. Joyce´iga, kes teadupärast teadvuse oma "Ulysseses" esimest korda "voolama" pani, jagab Lispector samasugust absoluutset, hoolimatakõigestelujaatust:

"… ning ühel päeval on iga mu liigutus loomine, sünd, ma purustan kõik eid, mis minus on …" (lk 207)

Tinglikult võiks teha muudki. Näiteks võrrelda Lispectorit ja mõnd keskaja naismüstikut, näiteks Magdeburgi Mechthildi. Ning kui leviteerida laused ajas ümber, siis oleks raske, kui mitte võimatu tuvastada, kumb on kumb. See juhtub alati, kui kirjutada kõikide meeltega korraga. Milleks, jumalparaku, on võimelised vaid vähesed. Selleks on vaja midagi enamat kui sõnu. Hinge. Südant.

Tinglikult vormub lugu armuloona – mees ei sobi naisele, naine pole rahul mehega – isegi sentimentaalse seebiooperina – mehel tekib armuke, kes ootab last, jne, jne. Paraku aga pole vaatenurk ei eriti isane ega ka emane. Kulissidest tõustakse taevasse ja laskutakse põrgusse. De profundis in extremis.

Clarice sündis 1920 a. Lääne-Ukrainas selleks, et päästa oma ema. Vene soldatid olid järjekordse pogrommi ajal vägistanud tema ema ning nakatanud süüfilisse. Siis usuti, et haigusest võib välja ravida sünnitus.

"Kahjuks ei õnnestunud mul ema terveks teha. Ning tunnen ennast siiani tema ees süüdlasena."

Kogu elu kirjutab Lispector, nagu tahaks ta kellegi elu päästa. "Arvatavalt iseenda elu," kirjutab ta veidi enne oma surma.

Toimetaja: Kaspar ViilupLeeloLeelo
Neidudekoor Leelo naasis Euroopa koorimängudelt kahe kuldmedaliga

Eile õhtul jõudis tagasi Eestisse üle-eestiline neidudekoor Leelo, kes pälvis 16. juulist kuni 23. juulini Riias toimunud 3. Euroopa koorimängudelt ning rahvaste grand prix’lt kaks kuldmedalit, Euroopa tšempionide tiitli ning rahvaste grand prix karika saatega folkloormuusika kategoorias.

Noored nutiseadmete käsitsejad.Noored nutiseadmete käsitsejad.
Keelesäuts. Käsitlema, käsitsema, käsitama

"Tänapäevane käsitlus kultuurist on meelelahutuslik." "Haridusteemade käsitus meedias on vildakas." "Vanemad inimesed ei oska nutivahendeid käsitleda."

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.