Peeter Helme raamatututvustus. Andrus Roosa - "Hiidlase vähene naljaraamand" ({{commentsTotal}})

Hiiumaa
Hiiumaa Autor/allikas: Kuno Laaniste

Naljand on tänapäeval vähelevinud žanr. Igapäevaelust on selle kõrvale tõrjunud anekdoot, kui lühem, löövam ja jutustamislaadist vähem sõltuv žanr. Seda toredam, et ilmunud on suisa terve kogumikutäis naljandeid. Täpsemalt: Hiiu naljandeid.

Jutt käib Andrus Roosa 239-leheküljelisest raamatust "Hiidlase vähene naljaraamand", mille on välja andnud Hiiu Öko ja toimetanud Aivar Viidik. Raamat kannab ka alapealkirja või selgitust, mis ütleb järgmist: "Kõik lood on tõesti sündinud, kas kõplaste, sarvekate, käinameeste või teiste hiidlaste elus või nende peades." Ehk siis täiesti dokumentaalne jutt. Mingis mõttes vähemalt. Dokumentaalsust rõhutab tõik, et paljud naljandite tegelased nimetatakse ära ees- ja perenime või siis eesnime ja talunime pidi. Kas need ka päriselt elanud või elavad inimesed on, ei tea, aga igatahes lisab see raamatule korraga nii elulisust kui elulisusega sageli käsikäes käivat absurdi. Absurdi leidub teoses üldse palju. Ja et tegu on tõesti naljandite, mitte anekdootidega, ei tulenegi absurd alati mitte anekdootlikest situatsioonidest, kus keegi mõistab kedagi vääriti või miski muu on kohatu või sobimatu.

Naljandi puhul mängib vähemalt sama olulist rolli keel – sõnamäng, rahvalikud väljendid ja stiil – ning, sisu on väidetavalt tõsieluline, igatahes esitus ise mõjutab selle tõsielulisust. Üks näide:

"Diagnoos

Arst vaatab Kõpu mehe, Suurepsi Jaagupi, haiguslugu ja on üsna mureliku näoga: "Vaadake, teie tervisenäitajad on väga pahad. Ma ei oskagi kohe täpset diagnoosi panna, ilmselt on põhjus joomises."
"Äi, jo ma lähe siis täna kodu ja tule oome tagasi, kui tei olete kaineks saand," ütles Jaagup."

Nii et iseenesest anekdootlik ja tuttav süžee, esitatuna tõsiseluloolise, nii-öelda päris tegelase elust võetud lookesena ja rüütatud hiiupärasesse keelde. Väga vahva.

Mõni sõna autorist. Nagu Andrus Roosa raamatu sissejuhatuses ütleb, on ta küll sündinud Tallinnas, kuid kasvanud üles Hiiumaal. Nii on sealne keel ja meel on talle tuttavad ja ta suudab seda edasi anda loomuliku vahetusega. Nagu autor raamatu eessõnas veel ütleb, on ta 22 aastat töötanud politseinikuna. Võib-olla andiski nende lugude kirjutamiseks ainet just see amet, mis paradoksaalsel moel sunnib ühiskonda vaatlema korraga nii distantsilt kui ka süvitsi.

"Hiidlase vähene naljaraamand" on jagatud peatükkideks, mis on osalt geograafilised, osalt temaatilised. Raamatut alustavad "Kõplaste lood", millele järgnevad kohe sarvemeeste, käinameeste ja saarlaste lood ning siis tulevad meremeeste ja naiste lood, seejärel peatükid "Hiiu mees ja tema naine" - tõsi, see natuke kordab peatükis "Naiste lood" loetut – ning kogumiku lõpetavad "Hiidlane ja mandriinimesed" ja "Hiidlase kirev elu".

Lugesin ise raamatu ühe jutiga läbi ja kohati ikka naersin päris korralikult, kuid tegelikult on "Hiidlase vähene naljaraamand" pigem jupikaupa lugemise teos. Samas – järjest lugemine tekitab muidugi tugeva meeleolu. Eks igaüks ise vaatab, kuidas doseerida. Omaette vaatamisväärsuseks on vanad fotod, mis kujutavad hiidlaste eluolu – mõned koomilises, mõned aga lihtsalt armsas, etnograafilises ja realistlikus võtmes. Igatahes õigus on neil, kes ütlevad, et see raamat aitab tõesti mõista Hiiumaad ja hiidlasi.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.