90 raamatut 90 päevaga. Thomas Mann, "Buddenbrookid" ({{commentsTotal}})

Thomas Mann
Thomas Mann

Peagi täitub 90 aastat esimese raadiosaate eetrisseminekust Eestis. Ringhäälingu 90. sünnipäeva puhul valisid Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme välja 90 kirjandusteost ajavahemikust 1926-2016.

Aasta on 1929.

Eelkõige on see aasta läinud ajalukku börsikrahhi aastana. Kuid must neljapäev on alles 24. oktoobril. Kuni selle päevani on maailmas asjad korras. Või vähemalt näivad korras olevat. Jaanuaris jagatakse esimesed Ameerika Filmiakadeemia auhinnad Oscarid, raadiotest kõlab lõbus ragtime, kinolinasid asuvad vallutama Gary Cooper ja Greta Garbo, Euroopas on üheks suurimaks filmistaariks tõusnud tantsija Leni Riefenstahl.

Põnev on ka raamatute maailm. Jaanuaris ilmub Erich Maria Remarque'i "Läänerindel muutuseta" – raamat, mis jagab Saksa ühiskonna kaheks vaenutsevaks pooleks, kellest üks näeb Remarque'is reeturit, teine aga sõjakoleduste ausat kujutajat, kes õiendab õiglaselt arved Preisi militarismiga.

Ka Nobeli kirjandusauhind läheb 1929. aastal sakslasele. 10. detsembril annab Rootsi kuningas Gustav V Stockholmi Konserthusetis aukirja ja medali lübecklasele Thomas Mannile. Rootsi Akadeemia selgitus kõlab: "peamiselt tema suure romaani, "Buddenbrookide" eest, mis on järjest võitnud tunnustust kui üks tänapäeva kirjanduse klassikasse kuuluvaid teoseid."

"Buddenbrookid" on selleks hetkeks vana raamat: ilmunud juba 1901. aastal. Võiks isegi arvata, et teos on liiga vana ning ehk isegi ajast ja arust. Räägib see põlvkonnaromaan ju rikka kaupmehesuguvõsa elust turvalisel ja kaugel 19. sajandil. Mis on sel pistmist aastatel 1914 kuni 1918 üle maailma rullinud Suure Sõja armidest tasapisi paraneva ühiskonna muredega? Ja ometi... Ometi on Thomas Manni "Buddenbrookid" teos, mida õhinal loetakse ja mida muidugi ka tõlgitakse üha uutesse keeltesse – eesti keeles ilmub see suur põlvkonnaromaan alles 1936. aastal Jaak Kangilaski tõlkes. Milles seisneb siis Võluri – nagu Thomas Manni pereringis kutsutakse – geniaalsus?

Üks on selge – lohutust tema "Buddenbrookid" just ei paku. On ju teose alapealkirigi "Ühe perekonna langus". Kuid võib-olla just siia ongi koer maetud?

Majandusteadlane Hardo Pajula nimetab "Buddenbrooke" üheks end enim mõjutanud raamatuks ning leiab, et teos on "parim näide sellest, kuidas tundliku, sõnasuutliku ja üldistusvõimelise natuuri esmapilgul võrdlemisi pretensioonitu lugu ühest väga väikesest sootsiumist [...] tõuseb võimsaks kogu lääne tsivilisatsiooni arengukäiku iseloomustavaks kujundiks." "Buddenbrookid" on ühtlasi liigutav hüvastijätt 1. maailmasõjas jäädavalt kaotsi läinud endise, madalate maksude ja küünlavalguse Euroopaga."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner ValmeVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.