90 raamatut 90 päevaga. 1933 – Tanizaki Junichiro, "Varjude ülistus" ({{commentsTotal}})

Tanizaki Junichiro abikaasa Matsukoga.
Tanizaki Junichiro abikaasa Matsukoga. Autor/allikas: Japan Reference


90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja üheksakümmend kirjandusteost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist.

Oleme 1933. aastas.

Mingis mõttes on see täiesti hea aasta. Nojah, jaanuaris tuleb Saksamaal võimule Hitler ja majanduskriis kestab, kuid riigid hakkavad juba selle mõjude vastu võitlema ning vähemalt optimistlikumad inimesed näevad juba esimesi helgeid märke. Olukord on, kui parafraseerida president Lennart Meri ütlust 90ndate Eesti kohta, sitt, kuid see sitt on tuleviku väetis. Või nii vähemalt tundub.

Lisaks tundub, et maailm pöördub tasapisi itta. Aasia on üha enam ka Lääne maailma uudistes ja Lääne inimeste teadvuses. Gandhi relvitu võitus Briti koloniaalvõimuga pälvib maailma, sealhulgas Eesti meedia tähelepanu, aga samuti kohtame tihti uudiseid üha sügavamale kaosesse uppuva Hiina ning aina agressiivsemaid imperiaalseid ambitsioone eviva Jaapani kohta.

1933. aastal otsustab Jaapani kirjamees, seni kodumaa üldsust erootilises mõttes šokeerivate tekstidega rikastanud Tanizaki Junichiro seletada jaapanlastele endile, aga ühtlasi ümarsilmsetele barbaritele, mis asi see Jaapan on. Ta avaldab essee "Varjude ülistus", milles valguse ja varju vastanduse – ja ühtlasi vastandite ühtsuse – kaudu selgitab Jaapani ja Lääne esteetika, elutunnetuse ja filosoofia erisusi. Korraga nii Ida kui Lääne mõtteloo asjatundjana toob Junichiro kõnekaid näiteid sellest, kuidas Lääs ihaleb selguse, läbipaistvuse – valguse – poole, kuid Ida armastab halle varjundeid, pooltoone, hämarust ja selle kaudu ka avatust. Ehk siis: Junichiro sõnutsi eelistatakse Läänes öelda „ei“ või „jaa“, kuid Idas öeldakse „võib-olla“.

Inglise keelde tõlgiti raamat alles 1977. aastal, kuid teos saavutas siis kohe tohutu populaarsuse. Eesti keeles ilmus Tanizaki Junichiro "Varjude ülistus" Maret Nukke suurepärases tõlkes ja Leonhard Lapini suurepärases kujunduses 2004. aastal.

"Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner ValmeVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.