90 raamatut 90 päevaga. Mait Metsanurk, "Ümera jõel" ({{commentsTotal}})

Mait Metsanurk Autor: Wikipedia

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja üheksakümmend kirjandusteost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist.

Aasta on 1934

Walt Disney stuudios sünnib Piilupart Doonald. Venezia biennaalil kohtuvad esmakordselt Hitler ja Mussolini. Samal aastal hakkab Hitler juhtima natslikku Saksamaad. Ka Eestis on natsidega probleeme, toimub riigipööre. 12. märtsil kehtestab riigivanem kogu riigis kuueks kuuks kaitseseisukorra ning nimetab Johan Laidoneri kaitsevägede ülemjuhatajaks ja sisekaitseülemaks. Laidoner keelas meeleavaldused, sulges Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja nende väljaanded, ka kirjandusühingu Võitlus.

Sel aastal ilmub ka Mait Metsanurga ajalooline romaan "Ümera jõel". Huvitav oleks teada, kas Laidoner ka seda raamatut luges, ja kas ta selle taga ei näinud varjatud vapside tegutsemist? Ilmselt siiski mitte. Sest taplus Võnnu all, mida Metsanurk kirjeldab, on Eesti ajaloole auasi. Palju meil, eestlastel, neid sõdu ja lahinguid on, mida me oleme võitnud? No ikka näpuotsaga, ja sellepärast pole midagi imestada, et nii Metsanurk kui paljud teised Ümera lahingut armsaks ja omaks on pidanud. Peamiselt koosneb meie ajalugu orjapõlvest, okupeerimistest, ja vallutustest ning võõra võimu all olemisest. Aga ei taha ju kirjutada romaani sellest, kuidas meist on üle käinud poolakad, sakslased, rootslased, venelased, taanlased jne. Kes see ikka tahab oma identiteeti kõigele sellele häbiväärsele toestudes üles ehitada Ja siis on nii hea mõelda, et meil on vähemasti Ümera lahing, mis on läbi ja läbi meie võit!

See raamat on üles kütnud sadade, ehk isegi tuhandete väikeste eesti poiste rahvuslikku eneseteadvust ja võitlusjanu. Kustumatult on raamatust meelde jäänud lause "Mägiste vanem ei lähe enne koju, kui on tapelnud!" Pole võimatu, et mõni tänane Odini sõdalane on just sellest lausest saanud innustust.

Kõige selle taustal, mis toimub nii Nõukogude Liidus kui Saksamaal, võtab mujal maailmas maad ulme. Ja eks Metsanurgagi raamatu võib ajaloolise fantaasia alla liigitada. Aaastal 1934 ilmub Aldous Huxley "Hea uus ilm", mis on tulevikufantaasia, kus luuakse uut utoopilist ühiskonda, milles kõik inimesed oleksid õnnelikud. Ja ilmub ka teine ulmeraamat – Traversi "Mary Poppins" daamist, kes lendab vihmavarjuga ja kelle eesmärk sarnaselt Huxley romaaniga on muuta inimesi õnnelikumaks.

Lõpetaksingi oma jutu tsitaadiga Mary Poppinsi raamatu algusest. See lõik pole küll ulmeline, pigem liigagi eluline. Juttu on majast number 17, mis on üsna räämas. "Aga härra Banks, kellele maja kuulub, oli ühel päeval proua Banksile öelnud, et otsustagu too ise – kas ilus puhas ja õdus maja, või neli last. Emba-kumba. Mõlemat härra Banks võimaldada ei saa." Olgu see lause lohutuseks kõigile väsinud pereinimestele.

 

"Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner ValmeSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.