90 raamatut 90 päevaga. Mait Metsanurk, "Ümera jõel" ({{commentsTotal}})

Mait Metsanurk
Mait Metsanurk Autor/allikas: Wikipedia

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja üheksakümmend kirjandusteost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist.

Aasta on 1934

Walt Disney stuudios sünnib Piilupart Doonald. Venezia biennaalil kohtuvad esmakordselt Hitler ja Mussolini. Samal aastal hakkab Hitler juhtima natslikku Saksamaad. Ka Eestis on natsidega probleeme, toimub riigipööre. 12. märtsil kehtestab riigivanem kogu riigis kuueks kuuks kaitseseisukorra ning nimetab Johan Laidoneri kaitsevägede ülemjuhatajaks ja sisekaitseülemaks. Laidoner keelas meeleavaldused, sulges Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja nende väljaanded, ka kirjandusühingu Võitlus.

Sel aastal ilmub ka Mait Metsanurga ajalooline romaan "Ümera jõel". Huvitav oleks teada, kas Laidoner ka seda raamatut luges, ja kas ta selle taga ei näinud varjatud vapside tegutsemist? Ilmselt siiski mitte. Sest taplus Võnnu all, mida Metsanurk kirjeldab, on Eesti ajaloole auasi. Palju meil, eestlastel, neid sõdu ja lahinguid on, mida me oleme võitnud? No ikka näpuotsaga, ja sellepärast pole midagi imestada, et nii Metsanurk kui paljud teised Ümera lahingut armsaks ja omaks on pidanud. Peamiselt koosneb meie ajalugu orjapõlvest, okupeerimistest, ja vallutustest ning võõra võimu all olemisest. Aga ei taha ju kirjutada romaani sellest, kuidas meist on üle käinud poolakad, sakslased, rootslased, venelased, taanlased jne. Kes see ikka tahab oma identiteeti kõigele sellele häbiväärsele toestudes üles ehitada Ja siis on nii hea mõelda, et meil on vähemasti Ümera lahing, mis on läbi ja läbi meie võit!

See raamat on üles kütnud sadade, ehk isegi tuhandete väikeste eesti poiste rahvuslikku eneseteadvust ja võitlusjanu. Kustumatult on raamatust meelde jäänud lause "Mägiste vanem ei lähe enne koju, kui on tapelnud!" Pole võimatu, et mõni tänane Odini sõdalane on just sellest lausest saanud innustust.

Kõige selle taustal, mis toimub nii Nõukogude Liidus kui Saksamaal, võtab mujal maailmas maad ulme. Ja eks Metsanurgagi raamatu võib ajaloolise fantaasia alla liigitada. Aaastal 1934 ilmub Aldous Huxley "Hea uus ilm", mis on tulevikufantaasia, kus luuakse uut utoopilist ühiskonda, milles kõik inimesed oleksid õnnelikud. Ja ilmub ka teine ulmeraamat – Traversi "Mary Poppins" daamist, kes lendab vihmavarjuga ja kelle eesmärk sarnaselt Huxley romaaniga on muuta inimesi õnnelikumaks.

Lõpetaksingi oma jutu tsitaadiga Mary Poppinsi raamatu algusest. See lõik pole küll ulmeline, pigem liigagi eluline. Juttu on majast number 17, mis on üsna räämas. "Aga härra Banks, kellele maja kuulub, oli ühel päeval proua Banksile öelnud, et otsustagu too ise – kas ilus puhas ja õdus maja, või neli last. Emba-kumba. Mõlemat härra Banks võimaldada ei saa." Olgu see lause lohutuseks kõigile väsinud pereinimestele.

 

"Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner ValmeVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.