Pille-Riin Purje teatrikommentaar: 27. lennul on rohtu ({{commentsTotal}})

"Revolver" Autor: VAT Teater

VAT Teatri lavastus „Revolver“: lavastaja Karl Koppelmaa, osades 27. lennust võrsunud näitlejad.

VAT Teatri nutikas mängukava on rikastunud uuslavastusega "Revolver", mil väljakutsuv žanrimääratlus: absurd relvaähvardusel. Mängivad viis noort näitlejat, kes lõpetanud lavakooli 27. lennu. Vabakutselise Karl Koppelmaa lavastus tõukub ungari kirjaniku Gábor Görgey 1969. aasta näidendist "Vader, kus tukk on?". Näitetrupp käitub algtekstiga suveräänselt, mängulaad on tulvil kelmikaid üllatusi. Kavaleht seletab brikolaaži mõistet ja brikolööride viisikuna Lauli Otsar, Markus Habakukk, Jürgen Gansen, Karmo Nigula ja Risto Vaidla mängu viskuvadki.

Tajutav on järjepidevus 27. lennu koolitöödega, silla saab luua lavastuseni "Uhkus ja eelarve", aga mitte ainult, meenub näiteks lavakava "...ja Sõna sai lihaks".

Vaimukas ja sisutihe emakeele- ja kultuuritunnetus, tsitaadipildid Läti Henriku Liivimaa kroonikast Tšehhovini, lustiv-löövad sõnamängud, vahetud seosed Eesti eluga mitmes vald- ja kildkonnas... Nii rikkalik mänguvõttestik muudab vaataja meeled kohemaid erksaks.

Tajutav oli revolverdamise improvisatsioonilisus, mille ulatusest ainsa vaatamisega aimu ei saa. Kui mängus on ilmselt 7–8 padruniga revolver, võib too põrguline ka kogemata pauku teha või mitte teha!?

Eriti ligitulevaks muutub lavaelu hetkest, mil üks tegelasi avaldab soovi näitemängus paus teha, et vahetumalt arutleda mängu tagamaade üle. Järgnevaid lugusid endast ja oma vanavanematest võib võrrelda Merle Karusoo elulooteatriga, ent miski on ka põhimõtteliselt teisiti. Noorte pihtimuslaadis torkab silma-kõrva kerguse vaim, isiklikkus mitte ängi, vaid naeratuse kaudu, mis tõsidust ei lahjenda, vastupidi. Mängurõõmust laetud "Revolvri" energia inspireerib. Tahaks veel lugusid kuulata, ei ole kiiret!

Viimasel ajal on me teatripildis ja arutlusis "kiirʼ küll tulema" autoriteatri isiklikkuse ja n-ö aegunud valmisnäidendite vastandamine. Tundub, et sellegi vastu on 27. lennul rohtu, mis avitab. "Revolver" liidab kaks poolust nõnda, et kumbki teist ei halvusta ega välista.

Muuhulgas viidatakse laval Juhan Viidingule. Mulle meenus Rahvusraamatukogu Tornisaalis Viidingu "avatud laul": see on see luuletus vasakust ja paremast ja kolmandamast käest...

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioPrima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?