Pille-Riin Purje teatrikommentaar: 27. lennul on rohtu ({{commentsTotal}})

"Revolver" Autor/allikas: VAT Teater

VAT Teatri lavastus „Revolver“: lavastaja Karl Koppelmaa, osades 27. lennust võrsunud näitlejad.

VAT Teatri nutikas mängukava on rikastunud uuslavastusega "Revolver", mil väljakutsuv žanrimääratlus: absurd relvaähvardusel. Mängivad viis noort näitlejat, kes lõpetanud lavakooli 27. lennu. Vabakutselise Karl Koppelmaa lavastus tõukub ungari kirjaniku Gábor Görgey 1969. aasta näidendist "Vader, kus tukk on?". Näitetrupp käitub algtekstiga suveräänselt, mängulaad on tulvil kelmikaid üllatusi. Kavaleht seletab brikolaaži mõistet ja brikolööride viisikuna Lauli Otsar, Markus Habakukk, Jürgen Gansen, Karmo Nigula ja Risto Vaidla mängu viskuvadki.

Tajutav on järjepidevus 27. lennu koolitöödega, silla saab luua lavastuseni "Uhkus ja eelarve", aga mitte ainult, meenub näiteks lavakava "...ja Sõna sai lihaks".

Vaimukas ja sisutihe emakeele- ja kultuuritunnetus, tsitaadipildid Läti Henriku Liivimaa kroonikast Tšehhovini, lustiv-löövad sõnamängud, vahetud seosed Eesti eluga mitmes vald- ja kildkonnas... Nii rikkalik mänguvõttestik muudab vaataja meeled kohemaid erksaks.

Tajutav oli revolverdamise improvisatsioonilisus, mille ulatusest ainsa vaatamisega aimu ei saa. Kui mängus on ilmselt 7–8 padruniga revolver, võib too põrguline ka kogemata pauku teha või mitte teha!?

Eriti ligitulevaks muutub lavaelu hetkest, mil üks tegelasi avaldab soovi näitemängus paus teha, et vahetumalt arutleda mängu tagamaade üle. Järgnevaid lugusid endast ja oma vanavanematest võib võrrelda Merle Karusoo elulooteatriga, ent miski on ka põhimõtteliselt teisiti. Noorte pihtimuslaadis torkab silma-kõrva kerguse vaim, isiklikkus mitte ängi, vaid naeratuse kaudu, mis tõsidust ei lahjenda, vastupidi. Mängurõõmust laetud "Revolvri" energia inspireerib. Tahaks veel lugusid kuulata, ei ole kiiret!

Viimasel ajal on me teatripildis ja arutlusis "kiirʼ küll tulema" autoriteatri isiklikkuse ja n-ö aegunud valmisnäidendite vastandamine. Tundub, et sellegi vastu on 27. lennul rohtu, mis avitab. "Revolver" liidab kaks poolust nõnda, et kumbki teist ei halvusta ega välista.

Muuhulgas viidatakse laval Juhan Viidingule. Mulle meenus Rahvusraamatukogu Tornisaalis Viidingu "avatud laul": see on see luuletus vasakust ja paremast ja kolmandamast käest...

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Eesti kunstnik Katja Novitskova.
New Yorgis avati Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus

New Yorgis Manhattani lõunaosas Linnavalitsuse pargis avati eelmisel nädalal Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus - "Maa potentsiaal".

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.