90 raamatut 90 päevaga. Antoine de Saint-Exupéry, "Väike prints" ({{commentsTotal}})

Väike prints Autor: PGSMethod Animation

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1943.

Selles aastas võib näha Teise maailmasõja murranguaastat – jaanuaris alistuvad Saksa kuuenda armee riismed Stalingradi all, samuti murrab Punaarmee läbi Leningradi piiramisrõngast. Edu saavutavad ka Okeaanias sõdivad Ameerika ja Austraalia väed jaapanlaste vastu, sundides neid taganema.

Eesti Omavalitsus annab välja punavõimu kuritegusid loetleva koguteose "Eesti rahva kannatuste aasta". Teost on süüdistatud propagandas, kuid selles võib näha ka ränkadest kaotustest ehmunud Saksa okupatsioonivõimu püüet otsida lepitust eestlastega. Märtsis esietendub Vanemuises Eduard Tubina ballett "Kratt".

Täiesti ootamatult – ja, nagu peagi selgub, siiski oodatult – ilmub sel aastal ka teos, millest saab neljandaks enim tõlgitud raamat maailmas. Selleks on Prantsuse aristokraadi, lenduri ja kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry "Väike prints". Nagu öeldud, võib tunduda ootamatu, et selline igatsusest, sõprusest, üksindusest ja armastusest kõnelev raamat ilmub ajal, mil kogu maailm on haaratud inimkonna suurimasse sõtta. Kuid ometi on see ka loogiline, kui vaadata "Väikese printsi" sünnilugu. Nimelt reisib Saint-Exupéry pärast Prantsusmaa lüüasaamist 1940. aastal Ameerika Ühendriikidesse, et veenda sealset valitsust alustama sõda Saksamaa vastu. Juba toona kuulus kirjanik võetakse ookeani taga südamlikult vastu, kuid võõras keskkond vajutab Saint-Exupéry Ameerikas viibimisele ka oma pitseri – kirjanik tunneb end kaugel kodumaast üksi. Ning süveneb kirjutamisse. Viibides aastatel 1941 kuni 1943 USAs ja Kanadas, valmib mitu Saint-Exupéryle kuulsust toonud teost. Teiste seas "Väike prints", mida on nüüd tõlgitud enam kui 250sse keelde ja müüdud üle 140 miljonit eksemplari.

Milles siis seisneb selle raamatu fenomen? Sellele on vast võimatu vastata. Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes poleks "Väikest printsi" lugenud. Igaühel meist on oma "Väike prints", igaühte meist seovad selle raamatuga omad mälestused. Küll aga pole tõesti teist poeetilisemat ja ilusamat raamatut, mis suudab korraga nii lastele kui täiskasvanutele rääkida sõprusest, armastusest ja üksindusest.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.