Muuseumifestivalil peetakse aru muuseumide tuleviku ja uute tehnoloogiate üle ({{commentsTotal}})

Narvas toimuva Eesti muuseumide festivali fookus on sel korral muuseumide tulevikul ja uute tehnoloogiate toomisel muuseumide argipäeva. Samal ajal saab narva linnuses tutvuda muuseumiauhinnale kandideerivate näitustega.

Eesti kõiki huvilisi muuseumitöötajaid koondav muuseumiühing on Narvas oma festivali korraldanud juba 19 aastat. Eesmärgiks tutvustada muuseumite rahvale siinseid huviväärsusi ja tuua siia rohkem Eesti muuseumikultuuri. Seekordsel festivalil peetakse aru muuseumide tuleviku ja uute tehnoloogiate üle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ei ole midagi teha, tänapäeval enam ei piisa sellest, kui me paneme põneva museaali juurde teksti, et see on saabas 16. sajandist, vaid tegelikult on meil palju rohkem selle museaali kohta rääkida. Ja tehnoloogia võimaldab seda erineval moel teha ja taas tehnoloogi abil me saame rääkida ka minevikust nii, et see on tänasele inimesele arusaadav," ütles Eesti muuseumiühingu juhatuse liige Inge Laurik-Teder.

Uued tehnoloogiad muuseumides aitavad teadmisi omandada ja kergendavad puuetega inimestel muuseumikülastamist. Tehnoloogiate arendajad püüavad muuta uued neid niiöelda nähtamatuks nii, et need ei segaks ja oleks abiks just siis kui kasutajal neid vaja on.

"Muuseumites on tehnoloogiat kasutatud juba läbi sajandite, aga järjest tähtsamaks muutub selgus, eksponaatide väljatoomine nii, et tehnoloogia on küll arenenud, aga ise jääb tagaplaanile. Tehnoloogia on nagu vanasti oli giid ja ta aitab museaalide tausta avada ja lugusid rääkida, mis on muuseumile kõige tähtsamad," lausus Koko arhitektid ja motor loovjuht Andrus Kõresaar.

Eesti meremuuseumis uuriti kuidas külastajad ekspositsiooniga tutvuvad ja kuidas neid seejuures paremini suunata, et nad leiaks võimalikult hõlpsasti just neid huvitavat ja harivat teavet. "Meil on suhteliselt suur muuseum, 7000 ruutmeetrit ekspositsioonipinda ja juba nende liikumismarsruutide erinevused kõiguvad väga suurel määral, et nad valivad endale marsruute, mida me ei osanud oodata, aga me töötasime välja sellise tehnoloogia, et me saame aru kuidas inimesed käituvad ja mida nad ootavad," lausus Eesti meremuuseumi teadur Tiit Poller.

Narva Hermanni linnuses ja linna kunstigaleriis on narvalastele vaadata muuseumide võistunäitused. Homme arutletakse Narva linnuse, Haapsalu piiskopilinnuse ning Okupatsioonide muuseumi laienemine ja selle uue püsinäituse ehitamine üle. 

Toimetaja: Rutt ErnitsLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.