Muuseumifestivalil peetakse aru muuseumide tuleviku ja uute tehnoloogiate üle ({{commentsTotal}})

Narvas toimuva Eesti muuseumide festivali fookus on sel korral muuseumide tulevikul ja uute tehnoloogiate toomisel muuseumide argipäeva. Samal ajal saab narva linnuses tutvuda muuseumiauhinnale kandideerivate näitustega.

Eesti kõiki huvilisi muuseumitöötajaid koondav muuseumiühing on Narvas oma festivali korraldanud juba 19 aastat. Eesmärgiks tutvustada muuseumite rahvale siinseid huviväärsusi ja tuua siia rohkem Eesti muuseumikultuuri. Seekordsel festivalil peetakse aru muuseumide tuleviku ja uute tehnoloogiate üle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ei ole midagi teha, tänapäeval enam ei piisa sellest, kui me paneme põneva museaali juurde teksti, et see on saabas 16. sajandist, vaid tegelikult on meil palju rohkem selle museaali kohta rääkida. Ja tehnoloogia võimaldab seda erineval moel teha ja taas tehnoloogi abil me saame rääkida ka minevikust nii, et see on tänasele inimesele arusaadav," ütles Eesti muuseumiühingu juhatuse liige Inge Laurik-Teder.

Uued tehnoloogiad muuseumides aitavad teadmisi omandada ja kergendavad puuetega inimestel muuseumikülastamist. Tehnoloogiate arendajad püüavad muuta uued neid niiöelda nähtamatuks nii, et need ei segaks ja oleks abiks just siis kui kasutajal neid vaja on.

"Muuseumites on tehnoloogiat kasutatud juba läbi sajandite, aga järjest tähtsamaks muutub selgus, eksponaatide väljatoomine nii, et tehnoloogia on küll arenenud, aga ise jääb tagaplaanile. Tehnoloogia on nagu vanasti oli giid ja ta aitab museaalide tausta avada ja lugusid rääkida, mis on muuseumile kõige tähtsamad," lausus Koko arhitektid ja motor loovjuht Andrus Kõresaar.

Eesti meremuuseumis uuriti kuidas külastajad ekspositsiooniga tutvuvad ja kuidas neid seejuures paremini suunata, et nad leiaks võimalikult hõlpsasti just neid huvitavat ja harivat teavet. "Meil on suhteliselt suur muuseum, 7000 ruutmeetrit ekspositsioonipinda ja juba nende liikumismarsruutide erinevused kõiguvad väga suurel määral, et nad valivad endale marsruute, mida me ei osanud oodata, aga me töötasime välja sellise tehnoloogia, et me saame aru kuidas inimesed käituvad ja mida nad ootavad," lausus Eesti meremuuseumi teadur Tiit Poller.

Narva Hermanni linnuses ja linna kunstigaleriis on narvalastele vaadata muuseumide võistunäitused. Homme arutletakse Narva linnuse, Haapsalu piiskopilinnuse ning Okupatsioonide muuseumi laienemine ja selle uue püsinäituse ehitamine üle. 

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.