Kirjanduskommentaar. Naised aitavad Indreku karilejooksnud intellektualismist välja ({{commentsTotal}})

"Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4." Autor/allikas: Tallinna Linnateater

Tammsaare muuseumi eestvedamisel ja Vikerraadio kaasabil on võimalik valida oma lemmik "Tõe ja õiguse" tegelane. 25. oktoobrini Vikerraadio kodulehel, ERRi kultuuriportaalis ja Tammsaare muuseumis Tallinnas toimuv hääletus annab huvilistele ette kümme tegelast.

Valida saab mõistagi Andrese, Pearu, Mauruse ja Indreku poolt, ent nende nelja meestegelease kõrval hakkab silma, et kümnest kandidaadist on välja pakutud koguni kuus naist. Seda võib mõelda nii, et küsitluse tegijad hindavad naispeategelaste rolli "Tões ja õiguses" meeste omast suuremaks.

Tugevaid, rahva teadvusse arhetüüpselt kinnistunud naiskaraktereid, kus naine poleks pelgalt objekt ja passiivne kannataja, ei olegi Eesti klassikasse kirjutatud teostes tegelikult ülemäära palju. Esimesena meenub kohe Tammsaare enda enesekindel ja ürgselt tark Kõrboja Anna, siis Raja Teele, Ukuaru Minna, Libahundi-Tiina ja ehk ka Mäeküla Piimamehe Mari, kuigi viimases kahes kannab naispeategelane küll meeldejäävat, ja kas vabatahtlikku või mitte, ent siiski pigem ohvrirolli.

Nagu kirjutab Tammsaare muuseumi direktor Maarja Vaino äsja publitseeritud doktoritöös, siis Tammsaare naiskarakterid mõjuvad meestele ilmutuslikult ning toovad nad välja "karile jooksnud intellektualismist". Goethelt laenatud kujundiga väljendudes nad justkui "tõmbavad" inimest ülespoole. Sellised tegelased on Vaino arvates "Tões ja õiguses" näiteks Krõõt, Mauruse tütar Ramilda ja vigase jalaga Tiina. Ja just Indrek on see mees, keda pea kõik need naised ilmutuslikult mõjutavad ja karile jooksnud intellektualismist välja aitavad: Vargamäe kuldsete aegade sümbol Krõõt, pärispattu meelde tuletav ema Mari, noormeheeas temaga flirtiv Ramilda, traagiliselt lõpetav abikaasa Karin ning terveks saanud ja ka kindlasti Indrekut kaude kõvasti ravinud Tiina.

Nii et – kui jagate küsitluse korraldajate arusaama, et naispeategelased on "Tões ja õiguses" meeldejäävamad, ja soovite nende poolt hääletada, võib mõelda ka nii, et kes on just Indrekut romaanitsüklis enim mõjutanud naine.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.