90 raamatut 90 päevaga. Hans Leberecht, "Valgus Koordis" ({{commentsTotal}})

Herbert Rappaport ja Hans Leberecht filmi
Herbert Rappaport ja Hans Leberecht filmi "Valgus Koordis" võtetel. Autor/allikas: entsyklopeedia.ee

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Oleme 1949. aastas.

Eesti jaoks on see sõjajärgse aja kõige mustem aasta. Märtsiküüditamise ja stalinistliku absurdi tippaasta. Maailmas muutub aga külm sõda uueks normaalsuseks. Lääne-Saksamaal luuakse Saksamaa Liitvabariik, Idas Saksa Demokraatlik Vabariik. Nõukogude Liit teeb esimese eduka tuumapommikatse, Hiinas jõuab Kuomintangi vägede Taiwanile evakueerumisega kodusõda lõppfaasi ning Stalin tervitab Mao Zedongi puna-Hiinat kommunistlike riikide perre. Samal, 1949. aastal ilmub ka George Orwelli romaan "1984".

Eestis ilmub stalinistliku absurdi meisternäitena 1949. aastal Hans Leberechti "Valgus Koordis“. Kõigepealt osaleb teos romaanivõistlusel, kuid žürii ei suuda algselt vene keeles kirjutatud ja siis eesti keelde tõlgitud teose väärtust tabada ning lükkab käsikirja kõrvale. Seepeale juhib Eesti NSV Ministrite Nõukogude tähelepanu žürii töös tehtud vigadele ning kokku kutsutakse uus žürii. See on eelmisest teravapilgulisem, annab Venemaa-eestlase Leberechti kolhooside loomisest jutustavale tekstile esimese koha ning juhatab nõnda sisse Hans Leberechti triumfikäigu. Veel samal aastal saab Leberechtist Stalini preemia laureaat, kümme aastat hiljem Eesti NSV teeneline kirjanik. Kui Leberecht 1960. aastal oma kodus Tallinnas Nõmmel sureb, nimetatakse ta kodutänav Hans Leberechti tänavaks. Praegu kannab tänav Ugala tänava nime.

Jah, ja see vist ongi paras hetk lõpetada. Sest ega romaani "Valgus Koordis" kohta küll suurt midagi öelda pole. Ahjaa, teose põhjal valmis 1951. aastal Herbert Rappaporti film Georg Otsaga peaosas. Kes tahab, vaadaku. Kuid nii raamat kui film kujutavad endast Eesti kultuurile stalinistlikult pealesunnitud madalseisu, mis võiks isegi mõjuda naljakalt, kui meil puuduks teadmine stalinistliku süsteemi ebainimlikust olemusest.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.