Eesti Kinoliit kasutas loometoetusteks mõeldud 144 000 eurot halduskuludeks ({{commentsTotal}})

Kinoliit on kasutanud kultuuriministeeriumist loometoetusteks ettenähtud raha valedel eesmärkidel. Nii tuvastas kinoliidu uue juhatuse tellitud viimase viie tegevusaasta audit. Ebapädeva majandusjuhtimise tõttu tuleb ministeeriumile tagastada üle 144 000 euro.

Loomeliidud saavad riigieelarvest raha, et maksta oma liikmetele loometoetust. Ülejääke võib kasutada stipendiumideks või kuni 15 protsendi ulatuses administratiivkuludeks. Auditi andmetel on aga üle 144 000 euro loometoetusi läinud peamiselt halduskulude katteks, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"See on kulunud peamiselt hädavajalikule ehk siis katuseremondile, koridoride remondile, aga on olnud ka selliseid rumalaid kulutusi ja majandamist, mida oleks saanud tegelikult vältida. Audit tuvastas, et raha kuritarvitamist kui sellist pole toimunud, kõik ülekanded on seotud kinomaja kui sellise üleval hoidmisega," kommenteeris kinoliidu juhatuse esimees Martti Helde.

Ei kinollit ise ega ka kultuuriministeerium osanud öelda, millal liidule eelmine audit tehti.

"Kultuuriministeerium teeb järelvalvet, aga kuna asutusi on palju, siis me ei jõua seda kõigile iga-aastaselt teha. Selle jaoks on asutustel kohustus meile esitada aruanne, kus nad kinnitavad oma andmete õigsust. Kultuuriminsteerium teeb igal aastal umbes 12 auditit juhusliku valimi põhjal," põhjendas ministeeriumi asekantsler Hillar Sein.

Martti Helde usub, et liit pankrotti ei lähe ning kultuuriministeeriumiga lepitakse kokku väärkasutatud raha tagasimaksegraafik. Kinoliidu peamine tuluallikas on Tallinna vanalinnas asuv kinomaja, mille suurimateks rentnikeks on hetkel kohvik Sinilind ja Eesti Filmi Instituut.

"Üheks alternatiiviks on kinoliidu praeguste ruumide väljarentimine, mis tähendab, et kinoliit ise loomeliiduna kolib väiksematesse ruumidesse ja ruumide rendi arvelt on võimalik tulusid suurendada," arvas Helde.

Eilsel erakorralisel üldkogul lisati kinoliidu põhikirja punkt, mis kohustab iga uut liidu juhatust enne ametiaja lõppemist auditi läbi viima. Järgmisel aastal on kultuuriministeeriumil plaanis viia läbi audit kõikides loomeliitudes, et kontrollida loometoetuste sihipärast kasutamist

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudisedOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?