Eesti Kinoliit kasutas loometoetusteks mõeldud 144 000 eurot halduskuludeks ({{commentsTotal}})

Kinoliit on kasutanud kultuuriministeeriumist loometoetusteks ettenähtud raha valedel eesmärkidel. Nii tuvastas kinoliidu uue juhatuse tellitud viimase viie tegevusaasta audit. Ebapädeva majandusjuhtimise tõttu tuleb ministeeriumile tagastada üle 144 000 euro.

Loomeliidud saavad riigieelarvest raha, et maksta oma liikmetele loometoetust. Ülejääke võib kasutada stipendiumideks või kuni 15 protsendi ulatuses administratiivkuludeks. Auditi andmetel on aga üle 144 000 euro loometoetusi läinud peamiselt halduskulude katteks, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"See on kulunud peamiselt hädavajalikule ehk siis katuseremondile, koridoride remondile, aga on olnud ka selliseid rumalaid kulutusi ja majandamist, mida oleks saanud tegelikult vältida. Audit tuvastas, et raha kuritarvitamist kui sellist pole toimunud, kõik ülekanded on seotud kinomaja kui sellise üleval hoidmisega," kommenteeris kinoliidu juhatuse esimees Martti Helde.

Ei kinollit ise ega ka kultuuriministeerium osanud öelda, millal liidule eelmine audit tehti.

"Kultuuriministeerium teeb järelvalvet, aga kuna asutusi on palju, siis me ei jõua seda kõigile iga-aastaselt teha. Selle jaoks on asutustel kohustus meile esitada aruanne, kus nad kinnitavad oma andmete õigsust. Kultuuriminsteerium teeb igal aastal umbes 12 auditit juhusliku valimi põhjal," põhjendas ministeeriumi asekantsler Hillar Sein.

Martti Helde usub, et liit pankrotti ei lähe ning kultuuriministeeriumiga lepitakse kokku väärkasutatud raha tagasimaksegraafik. Kinoliidu peamine tuluallikas on Tallinna vanalinnas asuv kinomaja, mille suurimateks rentnikeks on hetkel kohvik Sinilind ja Eesti Filmi Instituut.

"Üheks alternatiiviks on kinoliidu praeguste ruumide väljarentimine, mis tähendab, et kinoliit ise loomeliiduna kolib väiksematesse ruumidesse ja ruumide rendi arvelt on võimalik tulusid suurendada," arvas Helde.

Eilsel erakorralisel üldkogul lisati kinoliidu põhikirja punkt, mis kohustab iga uut liidu juhatust enne ametiaja lõppemist auditi läbi viima. Järgmisel aastal on kultuuriministeeriumil plaanis viia läbi audit kõikides loomeliitudes, et kontrollida loometoetuste sihipärast kasutamist

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudisedNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.