Tristan Priimägi jagas uusi filmisoovitusi ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Tristan Priimägi tutvustas täna "Terevisiooni" vaatajatele kolme uut mängufilmi: "Kapten Fantastiline", "Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele" ja "Ühe unistuse maja".

"Kapten Fantastiline" režissöör Matt Ross

"Viggo Mortensen mängib pereisa, kes on oma naise ja kuue lapsega kolinud nii-öelda süsteemist väljapoole. Naise terviseprobleemide tõttu tuleb neil ühel hetkel pöörduda tagasi tsivilisatsiooni rüppe, minna linna ja sealt edasi areneb lugu, kus õilis metslane tuleb metsast välja ja oma austusväärsete väärtushinnangutega sõidab sisse sinna meie korrumpeerunud tsivilisatsiooni ja kuidas siis need vastuolud ja konfliktid tekivad. Nad on nagu naljakad, aga samas on see film ka mitmes mõttes sügavaid probleeme puudutav. See räägib minu meelest ka vasakpoolsuse läbikukkunud võitlusest Ameerikas, kuna mees on raju sotsialist. Film minu meelest viitab sellele, et see vasakpoolsus ongi surutud täielikult eraklusse, nad on võrreldavad amishitega või indiaanlastega reservaatides. See film küsibki, et kas on võimalik niimoodi elada? Kui alguses jääb mulje, et tegemist on üsnagi tõsise vasakpoolse ideoloogilise propagandaga, siis minu meelest ta seda ei ole. Seal ikkagi tuuakse päris hästi välja ka need probleemid, mis on nii selles ideoloogias kui ka elustiilis või eluviisis. See film viitab ka väga hästi sellele, kuidas Ameerikas haridussüsteem on täiesti läbikukkunud. Sellise kerge komöödiamaigulise filmi raamesse on tegelikult pandud päris huvitavaid probleeme."

"Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele" režissöör Tim Burton

"Lastefilm on ta niimoodi tinglikult, ma hoiatan vanemaid. Selles mõttes ongi kummaline film, et ta ei kuulu justkui kuskile. On selgelt lastefilm, aga teisalt on ta kohati nii tugevate õudusfilmi elementidega, sellist kõhedat värki on kohati päris palju ja selle kõheduse üle on nalja ka visatud, niimoodi et see on täitsa üle vindi keeratud korraks. Tim Burtoni väga omapärane stiil, ilus gooti horror, hästi ülestiliseeritud, mille vangi ta ise natukene on minu meelest jäänud. Siin on seda ka natukene vähem, siin paistab vormi tagant sisu ka välja, vahepeal kadus see sisu tal liiga tahaplaanile. Ilus ja hirmus lugu. Moraal on, et erinevus rikastab ja sallime neid teistsuguseid meie ümber, kes võib-olla esmapilgul ei sobitu süsteemi. Igati sobivalt otsad jäetakse lahti, et võimalus võib-olla vaadata seitset järge sellele filmile."

"Ühe unistuse maja" režissöör Ruti Murusalu

"Ta on teinud päris mitu tantsudokki. Mulle tema filmid on väga meeldinud, tal on mingisugune instinktiivne, emotsionaalne viis probleemidest läbi minna. Võib-olla narratiivi ta nii palju ei jälgi. Tal on tunnetus leida üles mingi karakter oma peategelastes ja ka teda ümbritsevates elementides ja inimestes. Keskmes on üks Tallinna balletikool, kus siis näidatakse neid õpilasi, nii väikseid lapsi kui siis neid, kes riigieksameid sooritavad. Vaatleva kaameraga tehtud ja kohati väga humoorikas. See ongi selle filmi keskne teema, kuidas ta räägib seda lugu läbi kannatuste. On võistlused, on vigastused, on kõvsti trenni ja siis kuidas see ilu lõpuks lavale jõuab ja millise hinnaga. Ta on sissevaade teatud subkultuuri, balletimaailm on selgelt oma reeglistikuga ja üsnagi hermeetiline maailm, mulle tundub. Spetsiifiline sissevaade on alati huvitav."

Toimetaja: Madis LaurIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.