Tristan Priimägi jagas uusi filmisoovitusi ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Tristan Priimägi tutvustas täna "Terevisiooni" vaatajatele kolme uut mängufilmi: "Kapten Fantastiline", "Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele" ja "Ühe unistuse maja".

"Kapten Fantastiline" režissöör Matt Ross

"Viggo Mortensen mängib pereisa, kes on oma naise ja kuue lapsega kolinud nii-öelda süsteemist väljapoole. Naise terviseprobleemide tõttu tuleb neil ühel hetkel pöörduda tagasi tsivilisatsiooni rüppe, minna linna ja sealt edasi areneb lugu, kus õilis metslane tuleb metsast välja ja oma austusväärsete väärtushinnangutega sõidab sisse sinna meie korrumpeerunud tsivilisatsiooni ja kuidas siis need vastuolud ja konfliktid tekivad. Nad on nagu naljakad, aga samas on see film ka mitmes mõttes sügavaid probleeme puudutav. See räägib minu meelest ka vasakpoolsuse läbikukkunud võitlusest Ameerikas, kuna mees on raju sotsialist. Film minu meelest viitab sellele, et see vasakpoolsus ongi surutud täielikult eraklusse, nad on võrreldavad amishitega või indiaanlastega reservaatides. See film küsibki, et kas on võimalik niimoodi elada? Kui alguses jääb mulje, et tegemist on üsnagi tõsise vasakpoolse ideoloogilise propagandaga, siis minu meelest ta seda ei ole. Seal ikkagi tuuakse päris hästi välja ka need probleemid, mis on nii selles ideoloogias kui ka elustiilis või eluviisis. See film viitab ka väga hästi sellele, kuidas Ameerikas haridussüsteem on täiesti läbikukkunud. Sellise kerge komöödiamaigulise filmi raamesse on tegelikult pandud päris huvitavaid probleeme."

"Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele" režissöör Tim Burton

"Lastefilm on ta niimoodi tinglikult, ma hoiatan vanemaid. Selles mõttes ongi kummaline film, et ta ei kuulu justkui kuskile. On selgelt lastefilm, aga teisalt on ta kohati nii tugevate õudusfilmi elementidega, sellist kõhedat värki on kohati päris palju ja selle kõheduse üle on nalja ka visatud, niimoodi et see on täitsa üle vindi keeratud korraks. Tim Burtoni väga omapärane stiil, ilus gooti horror, hästi ülestiliseeritud, mille vangi ta ise natukene on minu meelest jäänud. Siin on seda ka natukene vähem, siin paistab vormi tagant sisu ka välja, vahepeal kadus see sisu tal liiga tahaplaanile. Ilus ja hirmus lugu. Moraal on, et erinevus rikastab ja sallime neid teistsuguseid meie ümber, kes võib-olla esmapilgul ei sobitu süsteemi. Igati sobivalt otsad jäetakse lahti, et võimalus võib-olla vaadata seitset järge sellele filmile."

"Ühe unistuse maja" režissöör Ruti Murusalu

"Ta on teinud päris mitu tantsudokki. Mulle tema filmid on väga meeldinud, tal on mingisugune instinktiivne, emotsionaalne viis probleemidest läbi minna. Võib-olla narratiivi ta nii palju ei jälgi. Tal on tunnetus leida üles mingi karakter oma peategelastes ja ka teda ümbritsevates elementides ja inimestes. Keskmes on üks Tallinna balletikool, kus siis näidatakse neid õpilasi, nii väikseid lapsi kui siis neid, kes riigieksameid sooritavad. Vaatleva kaameraga tehtud ja kohati väga humoorikas. See ongi selle filmi keskne teema, kuidas ta räägib seda lugu läbi kannatuste. On võistlused, on vigastused, on kõvsti trenni ja siis kuidas see ilu lõpuks lavale jõuab ja millise hinnaga. Ta on sissevaade teatud subkultuuri, balletimaailm on selgelt oma reeglistikuga ja üsnagi hermeetiline maailm, mulle tundub. Spetsiifiline sissevaade on alati huvitav."

Toimetaja: Madis LaurAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.