Rakvere teatri lavale jõuab lugu Thijl Ulenspiegelist ({{commentsTotal}})

Rakvere Teatris esietendub Üllar Saaremäe lavastatud Thijl Ulenspiegel. Narrieeposeks tituleeritud lavastus on Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti üheteist 11. lennu diplomilavastus.

Thijl Ulenspiegel on müütiline keskaegne kuju, narr ja vembumees - ringihulkuv kangelane, kes seisab oma rahva õiguste eest ja ei pelga näidata rahvale ka selle enda rumalust, vahendas "Aktuaalne kaamera". Uuslavastuses annavad tegelastele näo Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 11. lennu üliõpilased.

Lavastaja Üllar Saaremaa nentis, et neis noortes on veel endiselt olemas entusiasm, mis professionaalidel on tihti vähetähtis. "Selline õhinapõhisus on professionaalide puhul teisejärguline, ennekõike on tähtsad professionaalsus, käsitööoskused ja meisterlikkus."

Tänavuse lennu eripäraks on, et üheksateistkümnest diplomandist on seitsmel emakeeleks vene keel. Kahe keele, kultuuri ja temperamendi sulatusahi õpinguaastate vältel on kujundanud omanäolise näiteseltskonna ja rikastanud neist igaühte. Näitleja Märten Matsu tõdes, et kui Vene teater kutsuks teda tööle, siis ta ei saaks ilmselt hakkama. "Ma arvan, et ma saaksin vene keelega isegi hakkama, aga see nõuaks ikka väga pikka ja rasket tööd, aga ma oleks kindlasti nõus."

Ulenspiegel on tänavu Eesti teatrilaval neljandat korda - Olav Ehala muusika on tantsudeks vorminud Oleg Titov, lavastuse muusikajuhiks on Peeter Konovalov, kunstnikuks Kristi Leppik ja lavavõitluse kavandanud Hellar Bergman.

Sügishooajal rõõmustab Rakvere teater oma vaatajaid veel uuslavastustega Sulev Keeduselt, Erki Aulelt ja Ivo Eensalult

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaameraAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.