Uurijad peavad ERM-i kogude avamist veel ootama ({{commentsTotal}})

Nädala üks suursündmusi oli juba sajandi ehitiseks nimetatud Eesti Rahva Muuseumi (ERM) maja avamine Tartus. "Aktuaalne kaamera. Nädal" viis vaatajad aga sinna, kuhu muuseumikülaline muidu ei pääse - hoidlatesse.

107 aastat ootust ja vaeva ning ERM sai sel nädalal suurejooneliselt avatud, lausa nii suurejooneliselt, et peauks ei pidanud suurele masside voorimisele vastu, tahtis eest ära kukkuda ja ohutum oli see lihtsalt eest ära tõsta, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Aga ainuüksi 6000 ruutmeetrit avalikku muuseumipinda on midagi, millest eelmises Kuperjanovi tänava näitusemajas võis vaid und näha. Kuid see, mis jääb tavalise külastaja silme alt kõrvale, on veel suurejoonelisem. Keldris asuvate sõrmega avatavate uste taga on 8000 ruutmeetrit tipptasemel hoidlaid.

"See on piiratud ring inimesi, kes siia saab. Iga muuseumitöötaja, kes ERM-is töötab, ei saa siia," ütles ERM-i peavarahoidja Riina Reinvelt.

Neli aastat tagasi oli Veski tänava hoidlates vaatepilt trööstitu - seinad hallitasid ja neilt langes alla krohvi. ERM-i toonase direktori Krista Aru mure lihtsalt karjus uute ruumide järele.

Nüüd aga avas peavarahoidja Riina Reinvelt "Aktuaalsele kaamerale" uute hoidlate uksed. "On moodsad riiulid, metallist. Ei ole enam suvalised vineerist, saepuruplaadis kapid. Ei ole nii kõrged need ruumid. Veski tänaval olid 4-5 meetrit kõrged ja koguhoidjad pidid kõrgetel redelitel turnima. Siin on 2,7 meetrit," kirjeldas ta.

Elektrooniline liigutaja annab hoidla riiulitele hoogu ja kogude osakonna töötajad pääsevad kerge vaevaga ligi neile materjalide, mida vaja. Ainus, mis võrreldes varasemaga on sama, on museaalid ise.

Muidugi ei ole kõik esemed veel hoidlatesse jõudnud ja mitu tuhat banaanikasti alles ootab lahtipakkimist. ERM-i töötajatel peab aga olema veatu süsteem, kuidas kõik esemed kogudesse pannakse, sest riiuleid paistab justkui lõpmatus koguses.

"Ega kellelgi ei ole aega kõiki silte läbi lugeda. Muuseum kasutab infosüsteemi. Infosüsteemis on asukohad märgitud. Meil esemekogus on üle 140 000 eseme. Keegi ei suudaks ju meelde jätta, mis kuskil asub ja see ei tohikski ühe inimese peas asuda," rääkis Reinvelt.

Otsima peab museaale aga sageli, sest uurijad tahavad väga erinevate esemetega pidevalt tutvuda.

"Aastas käib meil kaks-kolm tuhat uurijat, mis tähendab, et iga päev võtame mingeid asju hoidlatest välja ja viime vaatamiseks. Ei ole ainult see, mis näitustel on," ütles Reinvelt.

ERM-i hoidlad on seoses kolimisega olnud suletud üle aasta ning uurijatel juba käed sügelevad. Paraku tuleb neil aga veel ennast tagasi hoida, kuni hoidla töötajad jõuavad kõik omale kohale panna.

"Me kindlasti ei ava sel aastal oma kogusid uurijatele. Järgmisel aastal me loodame aasta teisel poolel arhiivkogu, võib-olla ka fotokogu avada, aga esemekoguga võib veel paar aastat minna," tõdes Reinvelt.

ERM-i üks väärtuslikumaid ruume on väärismetallide hoidla. Eestil on vähe kulda, aga hõbedat see-eest palju.

"Hõbeda kogu on üsna suur - üle nelja tuhande eseme, suurema osa sellest moodustavad muidugi ehted, mis käivad rahvariiete juurde, aga on ka muid hõbeesmeid," rääkis Reinvelt.

Toimetaja: Merili NaelVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.